Szwedzi podtrzymali propozycję KE. Relokacja migrantów lub 22 tys. euro kary za każdego! Mowa o 120 tys. osób

pixnio

Szwedzka prezydencja podtrzymała propozycję Komisji Europejskiej dotyczącą reformy systemu azylowo-migracyjnego w Unii Europejskiej. Chodzi o relokację do 120 tysięcy migrantów rocznie lub „ekwiwalent” w wysokości 22 tysięcy euro za osobę. Z nieoficjalnych informacji wynika, że Szwedzi chcą przepchnąć pomysł jeszcze przed końcem ich kadencji.

Spotkania ambasadorów UE odbywają się w Brukseli za zamkniętymi drzwiami. Tematem środowego była m.in. reforma systemu azylowo-migracyjnego w UE. Punktem wyjścia jest propozycja, którą KE przedstawiła ambasadorom w ubiegłym tygodniu. W Radzie pracami nad propozycją kieruje szwedzka prezydencja w UE.

„Prezydencja szwedzka podtrzymała w środę propozycję KE dotyczącą reformy systemu azylowo-migracyjnego w UE. Zakłada ona m.in. relokację do 120 tys. migrantów rocznie lub ekwiwalent w wysokości 22 000 euro na migranta, w przypadku gdy państwa nie będą chciały relokacji

– przekazało źródło unijne.

Presja Szwecji, niejasność Niemiec

Oznacza to, że negocjacje w tej sprawie będą kontynuowane. Z nieoficjalnych informacji wynika, że Szwedzi chcą zakończyć rozmowy przed czerwcem. Wtedy prezydencję przejmą z ich rąk Hiszpanie.

„Szwedzi chcą przegłosowania propozycji jeszcze przed końcem swojej prezydencji. Dlatego pomijają prowadzenie prac na poziomie eksperckim. Są zdeterminowani, żeby „przepchnąć” propozycję na poziomie ambasadorów, mimo że wiele państw zgłasza szereg różnego rodzaju uwag, które wymagają przedyskutowania” – wskazało źródło.

W sprawie propozycji wahają się Niemcy, którzy nie przedstawili jednoznacznego stanowiska. Przyjęcie regulacji wymagałoby większości kwalifikowanej, jednak nie wiadomo, czy uda się ją uzyskać krajom, które są zwolennikami propozycji.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że Stały Przedstawiciel Polski przy UE Andrzej Sadoś przekazał ponownie na spotkaniu, że Polska jest przeciwna propozycji. Polski dyplomata poinformował, że jej konstrukcja de facto nie zapewnia alternatywnych środków solidarnościowych, a w konsekwencji prowadzi do zobowiązania państw członkowskich do zapłaty 22 000 euro za brak relokacji jednego migranta, co jest de facto karą. Przypomniał też, że Polska przyjęła największą liczbę ukraińskich uchodźców wojennych.

Temat sprzed ośmiu lat

Według informacji propozycję przedstawiła w ubiegłą środę komisarz UE ds. wewnętrznych Ylva Johansson ambasadorom państw członkowskich. To wznowienie dyskusji, która rozpoczęła się w 2015 r. wraz z kryzysem migracyjnym w UE. Wtedy część krajów nie chciała się na to zgodzić. W efekcie KE uruchomiła procedury naruszenia prawa UE wobec tych krajów, w tym m.in. Polski.

„Należy zapewnić solidarność. Dlatego Komisja zaproponowała system obowiązkowej solidarności. Państwa członkowskie będą mogły decydować o środkach solidarnościowych. Mogą one obejmować relokację, wsparcie finansowe i operacyjne. Ważne jest, aby państwa członkowskie potrzebujące wsparcia je otrzymały”

– poinformowała w ubiegły piątek rzeczniczka Anita Hipper.

Stanowisko Polski jest jednoznaczne

Polska i część krajów UE jest przeciwna propozycji dotyczącej relokacji. „Nie ma i nie będzie zgody na przymusową relokację migrantów do Polski” – oświadczył w czwartek mister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński.

Do sprawy odniósł się także minister ds. UE Szymon Szynkowski vel Sęk. „Polska w sposób skuteczny zarządzała największym kryzysem uchodźczym po II wojnie światowej, związanym z rosyjską agresją na Ukrainę. Gościmy około 2 mln uchodźców, ponad 10 mln w sumie czasowo przemieszczało się przez nasz kraj” – wskazał.

„Wiemy jak zarządzać w warunkach kryzysu uchodźczego i wiemy też, że system obowiązkowych relokacji już raz okazał się narzędziem absolutnie nieskutecznym i szkodliwym. Czas skoncentrować się na zasadniczych wyzwaniach i skutecznych narzędziach a nie pseudo receptach. Na pewno nie będzie polskiej zgody na obowiązkowy mechanizm relokacji”

– oświadczył minister Szynkowski vel Sęk.

Źródło

1 thought on “Szwedzi podtrzymali propozycję KE. Relokacja migrantów lub 22 tys. euro kary za każdego! Mowa o 120 tys. osób

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com