Nawrocki bez zaproszenia do Gdańska. Dworczyk oburzony. „Gra Tuska i Zełenskiego”

Fot. Dawid Żuchowicz / Agencja Wyborcza.pl

– Premier Donald Tusk dał się wciągnąć stronie ukraińskiej w pewną grę międzynarodową, ale kosztem naszych spraw wewnętrznych – przekonywał w Polsat News europoseł PiS Michał Dworczyk. To reakcja na organizowaną w Gdańsku konferencję dotyczącą odbudowy Ukrainy i brak na niej prezydenta Karola Nawrockiego.

– Bez wątpienia nie jest to zwykła konferencja, jak do tej pory szereg tego typu zdarzeń. Nie przyjechał na nią prezydent Wołodymyr Zełenski. Dla mnie, nie tylko jako polityka, ale również Polaka, szczególnie bolesne było to, że ta konferencja stworzyła warunki, żeby pan premier Donald Tusk dał się wciągnąć stronie ukraińskiej w pewną grę międzynarodową, ale kosztem naszych spraw wewnętrznych – stwierdził w „Graffiti” europoseł PiS Michał Dworczyk.

Polityk Prawa i Sprawiedliwości dodał, że Ukraińcy, którzy mają bardzo wprawną politykę zagraniczną, „rozgrywają również napięcia w innych krajach, w tym przypadku w Polsce”. – To, co się działo w ostatnich dniach, a ta konferencja była tego puentą, to był rodzaj gry Donalda Tuska i prezydenta Zełenskiego przeciw prezydentowi Karolowi Nawrockiemu. To była ostatnia rzecz, której bym się spodziewał, że polski premier z przywódcą innego państwa będzie starał się grać przeciwko polskiemu prezydentowi – powiedział Dworczyk.

Jak zaznaczył, chodzi m.in. o brak zaproszenia dla Karola Nawrockiego. Zaproszenia na konferencję kierowali premier Donald Tusk i prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Rzecznik rządu Adam Szłapka tłumaczył przed kilkoma dniami, że wynika to „z formuły wydarzenia”, które, jak wskazał, jest „cykliczne i przygotowywane oraz organizowane przez władze wykonawcze, które zajmują się polityką gospodarczą, polityką zagraniczną i polityką w danym państwie”.Konferencja na rzecz Odbudowy Ukrainy w Gdańsku

W piątek w Gdańsku odbywa się drugi dzień Konferencji na rzecz Odbudowy Ukrainy (Ukraine Recovery Conference – URC 2026). Głównym tematem rozmów jest międzynarodowa pomoc gospodarcza i obronna dla Kijowa.

W czwartkowej inauguracji konferencji wziął udział premier Donald Tusk. Na czele delegacji ukraińskiej stanęła premier Julia Swyrydenko. Przyjazd do Gdańska odwołali prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i jego małżonka Ołena. Na konferencji nie pojawił się również m.in. szef ukraińskiego MSZ Andrij Sybiha. Tłumaczył, że chciał uniknąć „niepotrzebnego upolitycznienia tego międzynarodowego wydarzenia”

W poprzednich latach Konferencja na rzecz Odbudowy Ukrainy odbywała się w Rzymie, Berlinie, Londynie i Lugano. Celem wydarzenia jest wzmocnienie międzynarodowego wsparcia dla odbudowy kraju, który od 2022 r. odpiera rosyjską agresję, a także stymulowanie inwestycji w ukraińską gospodarkę.

Kryzys w relacjach polsko-ukraińskich

Spotkanie w Gdańsku odbywa się w obliczu napięć w relacjach polsko-ukraińskich od czasu ogłoszonej pod koniec maja decyzji Zełenskiego o nadaniu jednej z jednostek Sił Zbrojnych Ukrainy imienia „Bohaterów UPA”.

Decyzja ta wywołała w Polsce falę krytyki. Negatywnie ocenili ją m.in. premier Donald Tusk, szef MON, wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz i resort dyplomacji. W piątek 19 czerwca prezydent Karol Nawrocki poinformował, że zdecydował o odebraniu Zełenskiemu Orderu Orła Białego. Ukraiński prezydent sam odesłał odznaczenie. 

Źródło: gazeta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

[ngd-single-post-view id="post_id"]
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com