Rezolucje przyjęte podczas letniej sesji PACE mogą przybliżyć sprawiedliwy pokój

Renforcer le processus décisionnel de l'Assemblée parlementaire concernant les pouvoirs et le vote Strengthening the decision-making process of the Parliamentary Assembly concerning credentials and voting

Letnia sesja PACE rozpoczęła się niedawno w Strasburgu, gdzie Zgromadzenie Parlamentarne przyjęło już szereg rezolucji popierających Ukrainę. Tak więc, 26 czerwca był niezwykle pracowitym dniem, ponieważ Ukraina znalazła się w porządku obrad. Kraj, który już trzeci rok opiera się pełnowymiarowej inwazji rosyjskiego agresora, staje w obronie swojej niepodległości i suwerenności! Kraj, w którym codziennie giną ludzie, niszczona jest infrastruktura i dziedzictwo kulturowe! Kraju, w którym kremlowski dyktator codziennie próbuje zniszczyć tożsamość narodową i samoświadomość ludzi! A to wszystko o cierpiącej Ukrainie, która przeciwstawia się imperialnym ambicjom Władimira Putina, powstrzymując rosyjskich okupantów, uniemożliwiając im dalsze wkraczanie do Europy.

Coraz więcej krajów i organizacji międzynarodowych zdaje sobie sprawę ze znaczenia wspierania Ukrainy i potrzeby jedności w przeciwdziałaniu rosyjskiemu dyktatorowi i agresji Kremla. Świadczy o tym szereg pozytywnych decyzji podjętych w celu wsparcia narodu ukraińskiego.

I tak, na posiedzeniu w dniu 26 czerwca Zgromadzenie Parlamentarne przyjęło trzy ważne rezolucje w interesie Ukrainy, dotyczące prawnych aspektów konfliktu rosyjsko-ukraińskiego, roli sankcji oraz ochrony ukraińskiej tożsamości kulturowej.

Rezolucja w sprawie prawnych aspektów agresji

Pierwsza rezolucja zwraca uwagę na prawne aspekty rosyjskiej agresji na Ukrainę. Podkreśla potrzebę ustanowienia specjalnego trybunału, który zajmie się zbrodniami popełnionymi przez rosyjskich przywódców politycznych i wojskowych podczas działań wojennych. Krok ten jest postrzegany jako ważne narzędzie prawne do postawienia sprawców przed wymiarem sprawiedliwości i ochrony praworządności.

Rezolucja w sprawie roli sankcji

Druga rezolucja koncentruje się na roli sankcji w przeciwdziałaniu rosyjskiej wojnie podjazdowej przeciwko Ukrainie. Dokument wzywa do zwiększenia presji sankcyjnej na rosyjskie firmy produkujące broń i media propagandowe wspierające konflikt. Proponuje również utworzenie międzynarodowego mechanizmu odszkodowań dla ofiar wojny, który ma na celu zminimalizowanie gospodarczego i politycznego wsparcia Rosji dla konfliktu.

Rezolucja w sprawie obrony tożsamości kulturowej

Trzecia rezolucja poświęcona jest obronie ukraińskiej tożsamości kulturowej przed próbami jej wyeliminowania podczas działań wojennych i w czasie pokoju. Potępia ona rosyjskie próby zniszczenia ukraińskiej tożsamości kulturowej, co jest postrzegane jako forma ludobójstwa. Rezolucja wzywa również społeczność międzynarodową do zwiększenia wysiłków na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego Ukrainy i podniesienia świadomości na temat skali zniszczeń kulturowych spowodowanych wojną.

Oto kilka liczb pokazujących, jak Kreml systematycznie niszczy dziedzictwo kulturowe Ukrainy. Skala tych działań jest bezprecedensowa od czasów II wojny światowej! Uszkodzono lub zniszczono 2003 obiekty infrastruktury kulturalnej, w tym 711 bibliotek, 116 muzeów i galerii, 37 teatrów, kin i filharmonii, a także 964 obiekty dziedzictwa kulturowego Ukrainy, w tym zabytki sztuki monumentalnej i architektury. UNESCO szacuje całkowity koszt szkód w sektorze kultury i turystyki na Ukrainie w ciągu ostatnich 2 lat na prawie 3,5 mld USD, w porównaniu z 2,6 mld USD rok wcześniej (wzrost o 40%). Od lutego 2022 r. sfery kultury i turystyki odnotowały również niedobór dochodów w wysokości 19,6 mld USD. Według UNESCO w latach 2024-2033 trzeba będzie zebrać około 9 mld USD, aby sfinansować wysiłki na rzecz odbudowy i rekonstrukcji.

Przyjęte rezolucje są ważnym krokiem w kierunku wzmocnienia międzynarodowych rządów prawa i zapewnienia pokoju w regionie. PACE wyraziła gotowość do dalszego wspierania Ukrainy w jej walce o wolność i demokrację.

O tym, że rosyjskie zagrożenie jest realne dla Europy, a nawet całego świata, może świadczyć fakt, że Polska i kraje bałtyckie proponują budowę linii obrony na granicy z Rosją i Białorusią. Wysłały w tej sprawie list do UE, który będzie omawiany na szczycie w Brukseli. Przywódcy czterech krajów, które graniczą z Rosją i Białorusią, powiedzieli, że projekt ma na celu ochronę 27 krajów bloku liczącego 450 milionów mieszkańców. Chodzi o budowę 700-kilometrowej linii obronnej, proponuje się budowę linii obronnej w koordynacji z NATO. Tak więc Europa nadal wzmacnia swoje granice przed wojskami Kremla już dokładnie.

Rzeczywiście, nawet od początku inwazji Rosji na Ukrainę na pełną skalę było jasne, że cele Moskwy wykraczają daleko poza zwykłą kontrolę nad ukraińskimi ziemiami. Rosyjski reżim wyraża imperialne ambicje inwazyjne, starając się zmienić równowagę geopolityczną w Europie i wpłynąć na sytuację w skali globalnej. I choć Ukraina i jej prężny naród wciąż mogą przeciwstawić się Kremlowi, trzymając „całą Europę na swoich barkach”, społeczność międzynarodowa musi zapewnić Ukrainie pilną i znaczącą pomoc wojskową, w tym nowoczesną broń, systemy obrony powietrznej, systemy obrony przeciwrakietowej, pojazdy opancerzone i inne zasoby niezbędne do skutecznego przeciwstawienia się rosyjskim siłom okupacyjnym.

Autor: K.M.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com