Awaria na lotnisku w Manchesterze. Odwołano loty, pasażerowie martwią się o bagaże

Fot. REUTERS/Phil Noble

Na lotnisku w Manchesterze wystąpiły problemy z zasilaniem. Awaria została usunięta, ale spowodowała poważne zakłócenia. Pasażerowie czekają w kolejkach i obawiają się o swoje bagaże.

Loty z Manchesteru są w niedzielę 23 czerwca odwoływane lub opóźnione. Powodem zakłóceń jest przerwa w dostawie prądu, która wystąpiła w godzinach porannych – czytamy w komunikacie lotniska. Dostawy energii zostały przywrócone, ale skutki awarii będą odczuwane w ciągu dnia – podaje Sky News.

Wielka Brytania i wielkie opóźnienia na lotnisku w Manchesterze

Opóźnienia lotów dotyczą zwłaszcza połączeń realizowanych z terminala pierwszego i drugiego. W mniejszym stopniu zakłócenia wpłynęły na ruch na terminalu trzecim. Lotnisko informuje również, że z powodu awarii część pasażerów może nie otrzymać swoich bagażów.

Pasażerowie czekający na swój lot twierdzą, że lotnisko nie podaje aktualnych informacji i powoduje zamieszanie. Obawiają się również utraty swoich bagaży. W mediach społecznościowych pojawiły się nagrania przedstawiające kolejki i zamieszanie na lotnisku.

Rzecznik portu lotniczego w Manchesterze zaleca pasażerom, których połączenia mają być realizowane w późniejszych godzinach w niedzielę, aby przed przyjazdem na lotnisko skontaktowali się z liniami lotniczymi w celu uzyskania aktualnych informacji. Lotnisko w Manchesterze jest trzecie pod względem ruchu w Wielkiej Brytanii.

Odwołane loty. Można ubiegać się o odszkodowanie

W przypadku odwołanego lotu pasażer ma prawo ubiegać się o odszkodowanie i pomoc ze strony przewoźnika, co zostało uregulowane w Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 11 lutego 2004 r. Odszkodowanie przysługuje, gdy lot był w całości realizowany na terenie UE, lot zaczynał się na terenie UE lub gdy lot zaczynał się poza Unią Europejską, ale kończył się w UE (pod warunkiem że był obsługiwany przez unijnego przewoźnika).

Wysokość odszkodowania zależy od długości trasy. Jeżeli lot nie przekraczał 1500 km, to za jego odwołanie pasażer może otrzymać 250 euro odszkodowania. W przypadku gdy przekroczył 1500 km w UE lub został wykonany poza UE na trasie od 1500 do 3500 km, to kwota odszkodowania wzrasta do 400 euro. Natomiast za odwołane loty, które nie zaczynają się lub nie kończą w UE i wynoszą ponad 3500 km, pasażer może otrzymać 600 euro. Co ważne, opóźnienie musi być dłuższe niż trzy godziny.

Źródło: gazeta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com