Bruksela o inflacji w Polsce: 5,2 proc. w 2022 roku

(zdjęcie ilustracyjne)/shutterstock /

Komisja Europejska w opublikowanych prognozach szacuje, że inflacja w Polsce osiągnie w 2021 r. 5,0 proc., a w 2022 roku – 5,2 proc. W 2023 r. spowolni zaś do 2,6 proc.

Jeszcze w lipcu unijni urzędnicy szacowali, że inflacja w Polsce w tym roku wyniesie 4,2 proc., a w przyszłym spadnie do 3,1 proc.

„Przewiduje się utrzymanie silnej dynamiki cen w pozostałej części 2021 oraz w 2022 r., głównie w wyniku wzrostu cen energii i jednostkowych kosztów pracy, które wywierają presję na wzrost cen usług. Ponadto oczekuje się, że ceny żywności wzrosną częściowo z powodu rosnących cen energii, które przekładają się na ceny (…) produkcji rolnej. (…) Oczekuje się zatem, że inflacja HICP osiągnie 5,0 proc. w 2021 r. i przyspieszy do 5,2 proc. w 2022 r.” – podała Komisja Europejska.

Komisja Europejska podwyższyła prognozę wzrostu PKB Polski w 2021 r. z 4,8 proc. do 4,9 proc. Jednocześnie podtrzymała prognozę, że w przyszłym roku polska gospodarka urośnie o 5,2 proc.

„Polska gospodarka odbiła się mocno w pierwszej połowie 2021 r., osiągając w drugim kwartale poziom PKB sprzed pandemii. Oczekuje się, że wzrost gospodarczy pozostanie dynamiczny mimo zakłóceń podaży i gwałtownie rosnących cen towarów, głównie napędzanych przez malejące oszczędności gospodarstw domowych i szybki wzrost inwestycji” – podała Komisja Europejska.

Komisja Europejska szacuje, że z kolei w 2023 r. PKB Polski wzrośnie o 4,4 proc. 

Prognoza KE dla strefy euro i całej Unii Europejskiej

Wzrost PKB Unii Europejskiej wyniesie 5 proc. w 2021 r., 4,3 proc. w 2022 r. i 2,5 proc. w 2023 r. – wynika z jesiennej prognozy przedstawionej w Brukseli. Najnowsze prognozy są częściowo bardziej optymistyczne niż te z lata.

Jednocześnie, w swych prognozach Komisja Europejska odnotowuje najwyższą od 10 lat inflację w strefie euro.

Gospodarka europejska wyraźnie wychodzi z recesji z przewidywaną stopą wzrostu na poziomie 5 proc. w tym roku. Nasze działania mające na celu złagodzenie skutków pandemii i zwiększenie szczepień we wszystkich krajach UE przyczyniły się do tego sukcesu. Ale to jeszcze nie czas, żeby spocząć na laurach: nadal mamy do czynienia z niepewnością w związku z wirusem i istnieje pewne ryzyko, z którym należy się zmierzyć. Musimy się zmierzyć nie tylko z wąskimi gardłami w łańcuchach dostaw, a także z rosnącymi cenami energii, które wpłyną na wiele gospodarstw domowych i firm z całej Europy. Musimy również ściśle monitorować inflację i w razie potrzeby dostosowywać naszą politykę” – oświadczył wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis.

Komisja przewiduje, że inflacja w strefie euro osiągnie 2,4 proc w 2021 r., po czym spadnie do 2,2 proc. w 2022 r. i 1,4 proc. w 2023 r. Natomiast w przypadku całej Unii oczekuje się, że inflacja wyniesie 2,6 proc. w 2021 r, 2,5 proc. w 2022 r. i 1,6 proc. w 2023 r.

Jednocześnie analizy Komisji Europejskie wskazują na dalszą poprawę sytuacji na rynkach pracy krajów członkowskich.

W drugim kwartale br. gospodarka UE stworzyła ok. 1,5 mln nowych miejsc pracy(…), a stopa bezrobocia spadła. Jednak całkowite zatrudnienie w UE było nadal o 1 proc. niższe w porównaniu z poziomem sprzed pandemii. (…) Stopa bezrobocia w UE w sierpniu br. utrzymywała się na poziomie 6,8 proc., czyli nieco powyżej poziomu z końca 2019 r.” – zwraca uwagę prognoza KE.

Komisja przewiduje wzrost zatrudnienia w UE w tempie 0,8 proc. w tym roku, 1 proc. w 2022 r. i 0,6 proc. w 2023 r. Oczekuje się, że w przyszłym roku zatrudnienie przekroczy poziom sprzed kryzysu. 

Źródło

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com