Inflacja bazowa przyspieszyła. To najgorszy wynik, odkąd NBP publikuje dane

Fot. Tomasz Kamiński (Agencja Wyborcza.pl) / Bank Pekao (Twitter)

Inflacja bazowa w czerwcu 2022 r. wyniosła 9,1 proc. rok do roku – wynika z danych NBP. Wskaźnik ten jest gorszy od majowego i najgorszy, odkąd NBP publikuje porównywalne dane, ale jednak niższy od przewidywań ekonomistów.

„W czerwcu 2022 r. inflacja po wyłączeniu cen żywności i energii wyniosła 9,1 proc. r/r. Wskaźnik CPI w analizowanym okresie wyniósł 15,5 proc. r/r.” – podaje Narodowy Bank Polski w poniedziałkowym komunikacie. To oznacza, że inflacja bazowa w czerwcu była wyższa niż miesiąc wcześniej (8,5 proc. r/r.), ale niższa od prognoz – ekonomiści spodziewali się wskaźnika 9,3 proc.

NBP: Inflacja bazowa wciąż rośnie, ale wolniej

Z przedstawionych przez NBP danych wynika, że inflacja bazowa w czerwcu rosła najwolniej od grudnia 2021 r. Jednak jest to już 11. miesiąc z rzędu ze wzrostem tego wskaźnika. Co więcej, czerwcowy wynik jest najgorszy, odkąd Narodowy Bank Polski publikuje porównywalne dane.

Jak czytamy w komunikacie polskiego banku centralnego, inflacja w relacji rok do roku po wyłączeniu cen administrowanych (podlegających kontroli państwa) wyniosła w czerwcu 2022 r. 15,9 proc. (wobec 14,0 proc. miesiąc wcześniej). „Tzw. 15-proc. średnia obcięta, która eliminuje wpływ 15 proc. koszyka cen o najmniejszej i największej dynamice, wyniosła 10,7 proc., wobec 10,1 proc. miesiąc wcześniej” – podkreśla NBP.

„Patrzymy na odsezonowane ujęcie m/m i mamy istotne spowolnienie wzrostu. Jednakże tak, jak mówiliśmy wcześniej, czekamy jeszcze przynajmniej na jeden miesiąc dla potwierdzenia przełamania trendu, ale bardzo prawdopodobne, że jesteśmy już blisko szczytu inflacji bazowej r/r” – komentują najnowsze dane NBP analitycy Banku Pekao.

Inflacja w Polsce najwyższa od 25 lat. Co podrożało najbardziej?

Inflacja w czerwcu wyniosła 15,5. proc i jest to najwyższy poziom od 1997 roku. W porównaniu do maja ceny wzrosły o 1,5 proc.

W porównaniu z miesiącem analogicznym poprzedniego roku wyższe ceny notowano w zakresie mieszkania (o 21,1 proc.), żywności (o 14,8 proc.), transportu (o 33,4 proc.), restauracji i hoteli (o 15,9 proc.) oraz rekreacji i kultury (o 11,5 proc.).

Natomiast porównując czerwiec 2022 r. do maja tego roku, największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały wyższe ceny w zakresie transportu (o 6,6 proc.), mieszkania (o 1,7 proc.), żywności (o 0,7 proc.) oraz rekreacji i kultury (o 1,7 proc.).

Źródło: gazeta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com