Inflacja. Najwyższy wzrost cen w Polsce od 20 lat. Co podrożało najbardziej?

Fot. Adam Stępień / Agencja Gazeta

Główny Urząd Statystyczny podał, że w styczniu 2022 roku inflacja w Polsce osiągnęła wynik 9,2 proc. Oznacza to najwyższy wzrost cen w kraju od ponad 20 lat. Polska zajmuje obecnie trzecie miejsce w Europie pod względem podwyżek cen. Jakie produkty najbardziej podrożały?

Według danych GUS żywność w ciągu ostatniego roku zdrożała o 9,4 proc. Nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie z roku na rok ceny żywności rosną. Według Światowej Organizacji ds. Żywienia w styczniu światowe ceny były wyższe o 35,7 proc., niż przed rokiem.

Inflacja w Polsce. Co podrożało najbardziej?

Największy wzrost cen mają oleje, które są niemal dwa razy droższe niż w latach 2014-2016. Podrożało także użytkowanie mieszkań (12 proc. w skali roku). Ceny nośników energii były wyższe o 18,2 proc. niż przed rokiem.

Bardzo duży wzrost zanotowano także w cenach paliw, które wzrosły o 23.8 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym. Miesiąc do miesiąca jednak staniały o 4,4 proc., co jest wynikiem rządowych tarcz antyinflacyjnych.

Inflacja. Produkty spożywcze z najwyższym wzrostem cen

Ceny pieczywa w styczniu znacząco wzrosła w porównaniu z miesiącem poprzednim – o ponad jedną czwartą. Za klasyczną kajzerkę w sklepie trzeba płacić o blisko 30 proc. więcej niż rok temu.

Podobnie wygląda sytuacja z produktami takimi jak: olej, masło czy nabiał. Cena oleju rzepakowego wzrosła o ponad 50 proc., z kolei cena masła o 45 proc. w ujęciu do roku ubiegłego. Przyspieszyło także tempo wzrostu cen produktów mlecznych takich jak jogurt, ser żółty, biały i serek wiejski.

Do produktów, które podrożały najbardziej, można zaliczyć również cukier (30,7 proc.), a co za tym idzie także słodycze takie jak czekolada (0,9 proc.), wafelki (6,7 proc.), czy dżemy (5,8 proc.).

Europa. W których krajach ceny rosną najszybciej?

Jak podaje Eurostat, w strefie euro ceny są wyższe o 5,1 proc. niż w roku ubiegłym. W Europie najwyższy wzrost cen odnotowano na Litwie (12,2 proc.) oraz w Estonii (11,7 proc.), gdzie cena za prąd wzrosła o 52,6 proc., a gaz o 79.6 proc.

Pod względem wzrostu cen w Europie, Polska zajmuje trzecie miejsce z wynikiem 9,2 proc.

Inflacja w Polsce. Czy będzie jeszcze drożej?

Ekonomista prof. Marian Noga poinformował, że ceny będą rosnąć, nawet jeśli tarcza antykryzysowa czasowo je obniży. – Z analiz, które przeprowadzaliśmy w Radzie Polityki Pieniężnej, gdy byłem jej członkiem, wynika bowiem, że wzrost cen energii o 10 proc. przekłada się na wzrost inflacji CPI o 1 proc. Czeka więc nas trudny okres, nie mamy powodów, by się cieszyć – podsumował w rozmowie z Gazeta.pl prof. Marian Noga.

Ekonomista dodał, że inflacja, którą odczuwamy, jest wyższa od tej, którą widać w statystykach. Nie wynika to z błędów czy złych intencji, ale innego sposobu liczenia. 

– W grudniu 2021 roku inflacja wyniosła 8,6 proc. A w styczniu inflacja w ujęciu miesięcznym wyniosła 1,9 proc. Inflacja odczuwalna – takiego określenia ekonomia nie zna, ale można go użyć, by wyjaśnić, jak działa – wynosi więc dla przeciętnego Kowalskiego 10,5 proc. – stwierdził.

Źródło: https://next.gazeta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com