Jak sprawdzić, czy się spisałem? To już ostatni dzień spisu. Odmowa grozi karą do 5 tys. zł
Dziś mamy ostatnią szansę, aby wziąć udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021. Spisać się możemy przez internet – wypełnienie formularza zajmuje tylko kilka minut. Odmowa udziału wiąże się z karą finansową. Jak się spisać? Wyjaśniamy.
Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 dobiega końca. Spisać można się najpóźniej do północy 30 września. Jeśli rachmistrz skontaktuje się z nami wcześniej, udzielenia informacji nie można odmówić.
Spis Powszechny 2021. Weź udział w spisie i uniknij kary
Mamy trzy możliwości, aby dokonać spisu. Możemy to zrobić samodzielnie przez internet. Wypełnienie formularza to kwestia kilku minut. Wystarczy wejść na stronę: nsp2021.spis.gov.pl, a następnie zalogować się za pomocą:
- numeru PESEL oraz indywidualnie zdefiniowanego hasła dostępu (aby definiować hasło, należy podać nazwisko rodowe matki);
- korzystając z Profilu Zaufanego, e-dowodu lub bankowości elektronicznej;
- wpisując adres e-mail oraz indywidualnie zdefiniowane hasło dostępu – metoda ta jest przeznaczona dla cudzoziemców nieposiadających numeru PESEL.
Spisać może nas również rachmistrz, który może do nas zadzwonić lub przeprowadzić bezpośredni wywiad odwiedzając nas w domu. Należy pamiętać, że jeżeli rachmistrz się z Tobą skontaktuje, masz obowiązek udzielić odpowiedzi na pytania spisowe. Telefon od rachmistrza jest również jednoznaczny z tym, że kończy się czas na samodzielnie spisanie.
Spis Powszechny 2021. Jak sprawdzić, czy się spisałem?
Dostępne są trzy metody, które pozwolą nam sprawdzić, czy wzięliśmy już udział w spisie powszechnym. Po pierwsze, po uzupełnieniu ankiety pojawi się komunikat, że wzięliśmy udział w spisie. Po drugie na maila przyjdzie wiadomość o treści „Dzień Dobry. Szanowna Pani/Szanowny Panie dziękujemy za udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021”.
Trzeci sposób polega na wejściu na stronę spis.gov.pl i podjęciu próby spisu. Jeśli po zalogowaniu i wprowadzeniu numeru PESEL zobaczymy informację „spis został już zakończony”, oznacza to, że nasze dane są już wprowadzone do systemu.
Spis Powszechny 2021. Kto jest objęty obowiązkiem?
Obowiązkiem spisowym objęte są „osoby fizyczne stale zamieszkałe i czasowo przebywające w mieszkaniach, budynkach i innych zamieszkanych pomieszczeniach niebędących mieszkaniami na terenie Polski, osoby fizyczne niemające miejsca zamieszkania; mieszkania, budynki, obiekty zbiorowego zakwaterowania i inne zamieszkane pomieszczenia niebędące mieszkaniami” – czytamy na stronie spisu.
Spis Powszechny 2021. Jaka kara za odmowę?
Jak wyjaśnia Główny Urząd Statystyczny, za odmowę wzięcia udziału w spisie powszechnym sąd może nałożyć karę grzywny w wysokości do 5 tys. zł. Wynika to z art. 57. ustawy o statystyce publicznej – „kto wbrew obowiązkowi odmawia wykonania obowiązku statystycznego albo udzielenia informacji w spisie powszechnym lub innym badaniu statystycznym, podlega grzywnie”.
Kary grożą również za podanie fałszywych informacji. Mówi o tym art. 56. ustawy o statystyce publicznej. „Kto wbrew obowiązkowi przekazuje dane statystyczne niezgodne ze stanem faktycznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2” – czytamy w treści przepisu.
Źródło: https://next.gazeta.pl