Konkurencyjność Polski rośnie. „Jesteśmy liderem postępu technicznego wśród największych gospodarek UE”

picabay.com | gov.pl

Polska jest liderem postępu technicznego wśród największych gospodarek Unii Europejskiej – przekazał na Twitterze wiceminister aktywów państwowych Andrzej Śliwka. Do wpisu dołączył analizę dowodzącą wzrostu nakładów na badania i rozwój, co jest źródłem postępu technicznego, który zapewnia krajowi możliwość szybszego rozwoju. „Nasza gospodarka staje się bardziej konkurencyjna” – czytamy w wynikach rządowego badania.

Na wzrost postępu technicznego składają się m.in. wydatki na badania i rozwój (B+R), których nakład krajowy brutto od 2015 do 2021 wzrósł ponad 2-krotnie z 18 061 do 37 6767 mln zł. W tym też okresie w przypadku nakładów krajowych brutto na działalność B+R do PKB, nasz kraj odnotował wzrost o aż 44 proc., z kolei wartość nakładów na działalność B+R na jednego mieszkańca wzrosła ponad 2-krtonie.

Z danych wnika, że wzrosła także liczba podmiotów prowadzących działalność badawczą i rozwojową oraz liczebność personelu zaangażowanego w tę działalność. „Tak więc jeśli chodzi o porównania międzynarodowe, wzrost nakładów na B+R w Polsce jest imponujący dla analizowanego okresu na tle państw należących do Unii Europejskiej” – czytamy w analizie.

„Polska zajmuje pod tym względem czwarte miejsce wśród wszystkich państw UE i pierwsze jeśli chodzi o największe gospodarki w Unii. Dla analizowanego okresu wynik Polski jest 7-krotnie lepszy od średniej dla całej UE i niemal 6-krotnie lepszy od wyniku strefy euro. Konsekwentnie przybliża to nasz kraj do osiągnięcia pod tym względem średniej unijnej, która wynosi obecnie 2,26% (dane Eurostatu za rok 2021)”

– podano.

Nasz kraj konsekwentnie odnotowuje również wzrost czynnika Total Factor Productivity (TFP), który – jak przekazano w badaniu – w analizie funkcji produkcji jest miarą postępu technicznego. W latach 2015-2021 TFP w Polsce wzrosło o 10,4 proc, co plasuje nasz kraj w ścisłej czołówce Unii Europejskiej i stawia na pierwszym miejscu w przypadku największych gospodarek UE w analizowanym okresie.

Podobnie stało się ze wzrostem produktywności pracy. W omawianym okresie wskaźnik wzrósł o 19 proc, zapewniając nam jeszcze wyższe miejsce na tle innych państw Unii Europejskiej.

Polska w ostatnich latach osiągnęła znaczące sukcesy jeśli chodzi o wzrost nakładów na badania i rozwój, dzięki którym nasza gospodarka staje się znacznie bardziej konkurencyjna, a wzrost gospodarczy zdecydowanie bardziej zakorzeniony. Przeczy to także potocznej opinii, że analizowany okres był czasem dynamicznego wzrostu opartego wyłącznie na komponencie popytowym. Zaprezentowane dane potwierdzają, że w Polsce ma miejsce także wzmocnienie podażowej strony gospodarki, a inwestycje wysokiej jakości rosną.”

– napisano w podsumowaniu analizy.

Źródło

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com