Mediana zarobków. Większość Polaków nie dostaje „średniej krajowej”

Zdj. ilustracyjne/Darek Delmanowicz /PAP

Mediana wynagrodzeń w Polsce w październiku 2020 roku wyniosła 4702,66 zł brutto – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Była ona o 22,2 proc. niższa od „średniej krajowej” w tym miesiącu.

Główny Urząd Statystyczny raz na kilka lat robi szeroko zakrojone badanie struktury wynagrodzeń w Polsce. Oparte jest ono o sprawozdania realizowane przez jednostki zatrudniające 10 lub więcej pracujących osób. Jak podkreśla GUS, to unikatowe badanie, które pozwala nam wejrzeć, jak płace są zróżnicowane z uwzględnieniem branż, płci, wieku, poziomu wykształcenia czy stażu pracy. Analizowane dane dotyczą października 2020 roku.

Według badania mediana wynagrodzeń w tamtym okresie wyniosła 4702,66 zł brutto. Oznacza to, że połowa pracowników zarabiała poniżej tej kwoty, a druga połowa – powyżej. Mediana jest więc różna od tzw. przeciętnego wynagrodzenia. To w październiku 2020 roku wyniosło 5748,24 zł brutto, było więc wyższe od mediany o 22,2 proc.

Jak rozkładają się zarobki w naszym kraju? Według badania GUS, 65,6 proc. Polaków zarabia „średnią krajową” albo mniej. Wynagrodzenie w tym przedziale dotyczy 69 proc. pracujących kobiet i 62,5 proc. mężczyzn.

Struktura zatrudnionych według wysokości wynagrodzeń w 2020 roku /GUS /
Struktura zatrudnionych według wysokości wynagrodzeń w 2020 roku/GUS /

Kto zarabia najwięcej?

Według analizy GUS, najwięcej zarabiają „przedstawiciele władz publicznych, wyżsi urzędnicy i kierownicy”. Ich płace były 82,2 proc. wyższe od przeciętnego wynagrodzenia i wynosiło 10 476,03 zł.

Zarobki powyżej średniej otrzymują także „specjaliści”. GUS wskazuje, że średnio zarabiali oni 7066,64 zł, czyli 22,9 proc. więcej niż wynosiło przeciętne wynagrodzenie.

Cała reszta grup zawodowych zarabiała poniżej „średniej krajowej”. Na najlepszej pozycji „technicy i inny średni personel”, którzy zarabiali nieco ponad 130 zł brutto poniżej przeciętnego wynagrodzenia.

Podział na grupy zawodów /Źródło GUS /
Podział na grupy zawodów/Źródło GUS /

Najgorsza sytuacja dotyczyła „pracowników wykonujących prace proste” oraz „pracowników usług i sprzedawców”. Ich wynagrodzenie było o ponad 1/3 niższe od przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto.

Płacę minimalną lub mniej w październiku 2020 roku otrzymało 7,8 proc. zatrudnionych.

Jak wskazuje GUS, mediana i przeciętne wynagrodzenie w ciągu ostatnich 10 lat wzrosły po około 62 proc. Rozpiętość między nimi utrzymuje się na stałym poziomie, w przedziale 22-25 proc. mediany.

Należy pamiętać, że badanie dotyczy sektora przedsiębiorstw, które zatrudniają co najmniej 10 osób. W mniejszych firmach zarobki są zazwyczaj niższe.

Źródło

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com