Przecieki z Brukseli: Będzie embargo na rosyjską ropę. Ale stopniowe. Nadchodzą kolejne sankcje

Fot. Piqsels (CC 3.0)

Unia Europejska pracuje nad nowym pakietem sankcji wobec Rosji. Bruksela chce, by „do końca roku obowiązywało pełne embargo na dostawy ropy” – wynika z nieoficjalnych ustaleń korespondentki Polskiego Radia. Co z odcięciem się od rosyjskiego gazu?

Stopniowe wprowadzanie embarga na dostawy ropy z Rosji do końca roku, odłączenie największego banku od systemu SWIFT, uderzenie w przemysł chemiczny. To niektóre propozycje Komisji Europejskiej dotyczące kolejnych sankcji wobec Rosji. Takie są nieoficjalne ustalenia brukselskiej korespondentki Polskiego Radia. Dyplomaci i urzędnicy, z którymi rozmawiała Beata Płomecka zastrzegają, że propozycje mogą się jeszcze zmienić, bo Komisja cały czas prowadzi konsultacje z krajami członkowskimi.

Bruksela planuje kolejne sankcje. Embargo na rosyjską ropę

Zgodnie z oczekiwaniami embargo na dostawy ropy nie będzie całkowite i natychmiastowe, ale stopniowe, obejmujące wybrane produkty petrochemiczne – jakie dokładnie będzie wiadomo kiedy Komisja prześle propozycje na papierze. Sankcje będą zróżnicowane także ze względu sposoby dostawy, ale z założeniem, by do końca roku obowiązywało pełne embargo na dostawy ropy. Nadal nie ma w propozycjach Komisji embarga na gaz z Rosji, o co apelują przede wszystkim Polska i kraje bałtyckie.

Brukselska korespondentka Polskiego Radia rozmawiała z dyplomatami z tych krajów i w ich zgodnej ocenie wstrzymanie dostaw błękitnego paliwa jest niezbędne zwłaszcza po odcięciu surowca do Polski i Bułgarii. „W przeciwnym razie okaże się, że strategia zastraszania jest skuteczna” – powiedział Beacie Płomeckiej jeden z dyplomatów. Inny stwierdził, że może i propozycje Komisji zmierzają w dobrym kierunku, ale to wciąż za mało.

Uderzenie w rosyjskie banki i przemysł. UE szykuje nowe sankcje

Z informacji brukselskiej korespondentki Polskiego Radia wynika ponadto, że sankcje mają objąć między innymi przemysł chemiczny, mówi się także o przemyśle nuklearnym. Jest również propozycja, by uderzyć w machinę propagandową oraz dezinformacyjną i nałożyć sankcje na kolejne rosyjskie media. Do tej pory Unia objęła sankcjami telewizję RT, dawniej Russia Today i Sputnika.

Jeśli chodzi o kalendarz przyjmowania szóstego pakietu sankcji, to nie jest wykluczone, że zostanie on zmieniony. Początkowo informowano, że propozycja Komisji na piśmie będzie rozesłana do unijnych stolic w poniedziałek, by w środę zostały one zaakceptowane przez ambasadorów. Teraz jeden z dyplomatów powiedział brukselskiej korespondentce Polskiego Radia Beacie Płomeckiej, że być może projekt zostanie ogłoszony dopiero w środę.

Źródło: https://next.gazeta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com