Renta wdowia do nawet 10 000 złotych? Sejm rozpoczął prace nad nowym projektem

Fot. Anna Lewańska / Agencja Wyborcza.pl

Sejm przyjął do prac obywatelski projekt ustawy o zmianach w emeryturach i rentach, którego głównym założeniem jest wprowadzenie renty wdowiej. Świadczenie to miałoby stanowić dodatkowe finansowe wsparcie dla wdów i wdowców. Obecnie projekt przewiduje limit około 10 000 zł wypłaty połączonych świadczeń dla osób upoważnionych. Kiedy zmiany wejdą w życie?

Aktualnie, zgodnie z prawem osoby po śmierci małżonka mogą otrzymać świadczenie w ramach renty rodzinnej. Nowy projekt zakłada stworzenie osobnego świadczenia tylko dla wdów i wdowców. Sejm rozpoczął pracę nad obywatelskim projektem ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw w celu wprowadzenia renty wdowiej. Zgodnie z jego założeniami po śmierci męża albo żony żyjący małżonek miałby otrzymywać 50 proc. świadczenia przysługującego osobie zmarłej. 

Renta wdowia do nawet 10 000 złotych? Kiedy zmiany mogą wejść w życie?

Według projektu wdowy i wdowcy będą mieli wybór zachowania swoich świadczeń w postaci: emerytury, renty, czy pensji i dodania do nich 50 proc. renty rodzinnej po zmarłym lub też w odwrotnej kolejności, pobierania całości (100 proc.) renty rodzinnej po zmarłej osobie i powiększenia jej o 50 proc. swojego świadczenia. W ten sposób, osoby, które nabyły prawo do renty rodzinnej oraz emerytury lub renty z ZUS, KRUS, policyjnej lub wojskowej mogą wybrać najkorzystniejszą dla siebie opcję. W rezultacie świadczenie byłoby na nowo przeliczoną emeryturą z dodatkiem.

Co ważne, według art. 8 projektu ustawy limit dla renty wdowiej wynosiłby trzykrotność przeciętnej emerytury. Według portalu infor.pl we wrześniu 2023 roku przeciętna emerytura wynosiła 3364,42 złote. Oznacza to, że zgodnie z limitem nowe świadczenie pobierane przez wdowę lub wdowca, nie mogłoby przekroczyć 10093,26 złotych. Nowa ustawa o emeryturach i rentach ma być priorytetowa w pracach nowego Sejmu, a jej uchwalenie nastąpi najprawdopodobniej w pierwszym kwartale 2024 roku. 

Korzyści dla beneficjentów renty wdowiej

Twórcy projektu argumentują jego słuszność między innymi trudną sytuacją emerytów i rencistów, którzy w przypadku śmierci swojego małżonka często tracą znaczną część domowego budżetu. Tym samym jak wskazał w rozmowie z portalem praca.gazetaprawna.pl dr Patryk Kuzior, adiunkt Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej, „popadają w niedostatek z racji drastycznego ubytku dochodu”. – Argumentem jest także to, że zmarły partner płacił przecież składki – najczęściej z dochodu, który w małżeństwie jest wspólny, więc dlaczego w razie śmierci współmałżonek ma być pozbawiony jakichkolwiek korzyści z tego oszczędzania? – podkreślił ekspert. 

Źródło: gazeta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com