Rosyjski oligarcha mimo sankcji jest właścicielem willi w Austrii o wartości 10 mln euro

pixabay.com / betexion

Arkadij Rotenberg, bliski współpracownik Władimira Putina i rosyjski oligarcha, jest właścicielem willi o wartości 10 mln euro, która znajduje się w tyrolskim kurorcie Kitzbuehel. Mężczyzna już od 2014 roku znajduje się na unijnej liście sankcyjnej, jednak władzom tego kraju związkowego Austrii zarzuca się brak zdecydowanych działań wobec oligarchy i jego majątku.

Willa Rotenberga to jedna z rezydencji, jakich wiele w Kitzbuehel – opisuje w środę dziennik „Kurier”. Z międzynarodowych ustaleń wynika, że nieruchomość została zakupiona w 2013 roku za pieniądze Rotenberga za pośrednictwem cypryjskiej firmy-słupa. Wakacje w willi często spędzała jedna z córek rosyjskiego prezydenta – ustalił dziennik „Der Standard”.

„Szczególnie bulwersujące jest to, że Rotenberg już od 2014 roku znajduje się na unijnej liście sankcyjnej, w związku z czym jego aktywa powinny być zamrożone już dawno temu”

– podkreśla „Kurier” i zastanawia się, jak to możliwe, że „oligarcha wciąż jawnie, na oczach władz, może być właścicielem willi o wartości 10,8 mln euro” na terenie Austrii.

W środę gubernator Tyrolu Anton Mattle musiał odnieść się do powyższych kwestii w parlamencie kraju związkowego. Zapewnił, że „wiosną 2022 roku Tyrol przesłał władzom federalnym wszystkie dane, dotyczące gruntów nabytych przez obywateli rosyjskich” objętych sankcjami. Jak podkreślił, w przypadku nieruchomości Rotenberga zakup został dokonany przez firmę cypryjską. Dodał, że wdrażanie sankcji przez austriacki rząd federalny i władze Tyrolu uniemożliwia bierność Unii Europejskiej wobec transakcji handlowych dokonywanych za pośrednictwem Cypru.

Jak podkreślili politycy opozycji, niezadowoleni z tych wyjaśnień, już od półtora roku docierają informacje o tym, że „najbliżsi współpracownicy Putina wchodzą i wychodzą z willi, a władze Tyrolu są tym zupełnie niezainteresowane” i „patrzą na sprawę przez palce”.

Mattle kilkakrotnie podkreślał, że już wiosną 2022 roku zgłosił przedmiotową nieruchomość rządowi federalnemu, a dla państwowych służb wywiadowczych DNS „parcela stała się przedmiotem zainteresowania”.

„Międzynarodowa dziennikarska sieć Organized Crime and Corruption Reporting Project (OCCRP) oraz kilka partnerskich mediów, takich jak +Der Standard+ czy +Spiegel+, najwyraźniej odniosły większy sukces w wykrywaniu własności i przepływów pieniężnych oligarchów”

– podsumował „Kurier”.

Źródło

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com