Siedem tysięcy złotych za uszkodzony bagaż? To możliwe. Wystarczy spełnić jeden wymóg

Fot. Arkadiusz Wojtasiewicz / Agencja Wyborcza.pl

W trakcie podróży samolotem może dojść do uszkodzenia walizki lub jej zawartości. Po zdjęciu bagażu z taśmociągu należy uważnie sprawdzić walizkę i w razie usterek jak najszybciej zgłosić szkody. Jak wysokie odszkodowanie można otrzymać za zniszczenie bagażu?

Zgłoszenie uszkodzenia walizki lub zawartości bagażu najlepiej wykonać jeszcze na lotnisku. W tym celu trzeba udać się do znajdującego się na lotnisku biura rzeczy znalezionych. Na miejscu sporządzony zostanie protokół niezgodności PIR (Property Irregularity Report).

Uszkodzenie walizki lub zawartości bagażu. Należy zadbać o protokół PIR

Protokół PIR nie jest reklamacją, jednak to najlepszy dowód na to, że szkody powstały podczas transportu lotniskowego. Brak protokołu może być uznany przez firmy lotnicze za potwierdzenie, że walizka czy torba opuściły taśmociąg w formie nienaruszonej, a bagaż mógł być uszkodzony później, np. przez samego pasażera. 

Składając reklamację do przewoźnika należy koniecznie dołączyć kopię protokołu PIR. Posiadając ten dokument zwiększamy swoje szanse na uzyskanie odszkodowania. W piśmie reklamacyjnym należy podać datę i numer lotu, numer rezerwacji, wskazać wysokość oraz formę rekompensaty („Na podstawie przepisów Konwencji Montrealskiej domagam się…”), kopię kwitu bagażowego oraz dane rachunku bankowego. Gotowe wzory można znaleźć na stronach przewoźników. Tam też podane są informacje dotyczące terminu, do którego należy złożyć reklamację (zwykle jest to siedem dni). Na rozpatrzenie reklamacji czeka się zwykle do 30 dni.

Rekompensata za uszkodzenie bagażu na lotnisku – jakie kwoty przysługują podróżnym?

Konwencja Montrealska oraz Rozporządzenia Parlamentu i Rady Europejskiej wskazują, jakie są maksymalne kwoty odszkodowania za zniszczony bagaż. Jest to obecnie 1288 SDR – gdzie SDR to międzynarodowa, bezgotówkowa jednostka rozrachunkowa. Po kursie złotówki z soboty 22 lipca maksymalne odszkodowanie wyniesie więc 6 916 złotych i cztery grosze.

Powyższa kwota jest maksymalna, a sama wypłata odszkodowania może być niższa. Jeśli bagaż zostanie osobno ubezpieczony na jakąś kwotę, to możemy się wówczas domagać odszkodowania tylko do tej kwoty – nawet, jeśli udowodnimy, że straty są wyższe. Odszkodowanie ma pokryć wartość szkód. Nie zawiera się w nim dodatkowe zadośćuczynienie dla pasażera.

Źródło: gazeta.pl

2 thoughts on “Siedem tysięcy złotych za uszkodzony bagaż? To możliwe. Wystarczy spełnić jeden wymóg

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com