Węgrom grozi odcięcie od funduszy. Jourova: Analizujemy sytuację w Polsce

Fot. Bartosz Bańka / Agencja Wyborcza.pl
– Analizujemy sytuację w innych krajach, w tym w Polsce – powiedziała w rozmowie z Polsat News Vera Jourova. Europejska komisarz była pytana, czy wobec Polski może zostać uruchomiona ta sama procedura, co wobec Węgier.
– Analizujemy sytuację w innych krajach, w tym w Polsce, ale by uruchomić taką procedurę, jak dziś wobec Węgier, w przypadku Polski, nie mieliśmy wystarczających dowodów na występowanie korupcji, konfliktu interesów i tego typu oszustw nieściganych przez prokuraturę, a to jest głównym celem tych przepisów – powiedziała w rozmowie z Polsat News Vera Jourova.
Komisarz podkreśliła, że mechanizm warunkowości „nie służy naprawianiu praworządności w krajach członkowskich”. – Mamy inne narzędzia, np. art. 7 – wytoczony wobec Polski, doroczne raporty praworządnościowe, czy procedury o naruszenia unijnego prawa – mówiła.
Podkreśliła, że „pieniądze z funduszu odbudowy są przyznawane na postawie innych kryteriów”.
– Celem mechanizmu warunkowości jest ochrona unijnych pieniędzy przed nadużyciami, dlatego to nie zostało użyte przeciwko Polsce. Ale mamy wiele, wiele innych problemów w Polsce, które musimy próbować rozwiązywać przy pomocy innych narzędzi – stwierdziła.
Komisja Europejska proponuje obcięcie Węgrom funduszy
Komisja Europejska zaproponowała państwom członkowskim zablokowanie części unijnych funduszy dla Węgier. Chodzi o 65 procent pieniędzy z trzech programów z polityki spójności, czyli 7,5 miliarda euro. Powodem są zarzuty dotyczące korupcji w tym kraju, braku przejrzystości przy wydawaniu pieniędzy z europejskiego budżetu i przy zamówieniach publicznych.
– Komisarze jednomyślnie zdecydowali o kolejnym kroku w procedurze w ramach mechanizmu warunkowości wobec Węgier – powiedział na konferencji prasowej w Brukseli unijny komisarz do spraw budżetu Johannes Hahn. Poinformował jednocześnie, że Węgry zadeklarowały w ostatnich tygodniach zmiany w prawie, które mają zapewnić skuteczną walkę z korupcją.
– Siedemnaście projektów przepisów zostało zaproponowanych, ale jesteśmy na razie na poziomie obietnic i czekamy na ich wdrożenie – dodał komisarz Hahn. Ostateczna decyzja o zawieszeniu unijnych funduszy należy do krajów członkowskich – musi się na to zgodzić 55 krajów wspólnoty. To ostatni etap mechanizmu warunkowości uzależniającego wypłatę unijnych funduszy od kwestii związanych z praworządnością i ochroną budżetu, który Komisja uruchomiła wobec Węgier wiosną. Jest to pierwszy kraj członkowski objęty tą procedurą.
Źródło: gazeta.pl