Węgrom grozi odcięcie od funduszy. Jourova: Analizujemy sytuację w Polsce

Fot. Bartosz Bańka / Agencja Wyborcza.pl

– Analizujemy sytuację w innych krajach, w tym w Polsce – powiedziała w rozmowie z Polsat News Vera Jourova. Europejska komisarz była pytana, czy wobec Polski może zostać uruchomiona ta sama procedura, co wobec Węgier.

– Analizujemy sytuację w innych krajach, w tym w Polsce, ale by uruchomić taką procedurę, jak dziś wobec Węgier, w przypadku Polski, nie mieliśmy wystarczających dowodów na występowanie korupcji, konfliktu interesów i tego typu oszustw nieściganych przez prokuraturę, a to jest głównym celem tych przepisów – powiedziała w rozmowie z Polsat News Vera Jourova.

Komisarz podkreśliła, że mechanizm warunkowości „nie służy naprawianiu praworządności w krajach członkowskich”. – Mamy inne narzędzia, np. art. 7 – wytoczony wobec Polski, doroczne raporty praworządnościowe, czy procedury o naruszenia unijnego prawa – mówiła. 

Podkreśliła, że „pieniądze z funduszu odbudowy są przyznawane na postawie innych kryteriów”. 

– Celem mechanizmu warunkowości jest ochrona unijnych pieniędzy przed nadużyciami, dlatego to nie zostało użyte przeciwko Polsce. Ale mamy wiele, wiele innych problemów w Polsce, które musimy próbować rozwiązywać przy pomocy innych narzędzi – stwierdziła.

Komisja Europejska proponuje obcięcie Węgrom funduszy

Komisja Europejska zaproponowała państwom członkowskim zablokowanie części unijnych funduszy dla Węgier. Chodzi o 65 procent pieniędzy z trzech programów z polityki spójności, czyli 7,5 miliarda euro. Powodem są zarzuty dotyczące korupcji w tym kraju, braku przejrzystości przy wydawaniu pieniędzy z europejskiego budżetu i przy zamówieniach publicznych.

– Komisarze jednomyślnie zdecydowali o kolejnym kroku w procedurze w ramach mechanizmu warunkowości wobec Węgier – powiedział na konferencji prasowej w Brukseli unijny komisarz do spraw budżetu Johannes Hahn. Poinformował jednocześnie, że Węgry zadeklarowały w ostatnich tygodniach zmiany w prawie, które mają zapewnić skuteczną walkę z korupcją.

– Siedemnaście projektów przepisów zostało zaproponowanych, ale jesteśmy na razie na poziomie obietnic i czekamy na ich wdrożenie – dodał komisarz Hahn. Ostateczna decyzja o zawieszeniu unijnych funduszy należy do krajów członkowskich – musi się na to zgodzić 55 krajów wspólnoty. To ostatni etap mechanizmu warunkowości uzależniającego wypłatę unijnych funduszy od kwestii związanych z praworządnością i ochroną budżetu, który Komisja uruchomiła wobec Węgier wiosną. Jest to pierwszy kraj członkowski objęty tą procedurą.

Źródło: gazeta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com