Wynajem mieszkania droższy nawet o 43 procent. Powód? „Brakuje mieszkań na wynajem”

Fot. Jakub Ociepa / Agencja Wyborcza.pl

Ceny najmu w trzecim kwartale 2022 roku wzrosły średnio o ok. 32 proc. Polski Związek Firm Deweloperskich wskazuje, że odpowiedzią na kryzys wysokich cen na rynku najmu mógłby być rozwój sektora najmu instytucjonalnego.

„Według danych Otodom w trzecim kwartale 2022 r. średnio o 32,2 proc. wzrosły czynsze najmu mieszkań dwupokojowych o powierzchni od 40 do 60 mkw. Stawki najmu Warszawie (od XI 2021 do XI 2022) wzrosły o 21 proc., we Wrocławiu było to 32 proc., w Krakowie 40 proc., w Łodzi 41 proc., a w Rzeszowie aż 43 proc.” – pisze Polski Związek Firm Deweloperskich.

Ceny najmu w górę. PZFD: To efekt braku mieszkań do wynajęcia, potrzebujemy pilnie je wybudować

Według PZFD odpowiedzią na kryzys wysokich cen na rynku najmu mógłby być rozwój sektora najmu instytucjonalnego, jednak na ponad 15 mln mieszkań w całym kraju lokali na rynku Private Rental Sector (PRS) mamy jedynie 8,5 tys. Ich udział w rynku wynosi zatem jedynie 0,05 proc. – podaje Polska Agencja Prasowa, powołując się na komunikat Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

Wysokie ceny najmu wynikają z braku mieszkań do wynajęcia i potrzebujemy pilnie je wybudować. Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju kilka dni temu ogłosił, że właśnie udzielił kredytowania jednej z firm PRS w Polsce właśnie, aby przez zwiększenie liczby mieszkań na wynajem poprawiać ich dostępność cenową oraz aby przeciwdziałać kryzysowi mieszkaniowemu, na który oddziałuje też kryzys uchodźczy. Mamy nadzieję, że rząd podzieli punkt widzenia EBOiR

– powiedział Konrad Płochocki, wiceprezes Polskiego Związku Firm Deweloperskich, cytowany za PAP.

Program „Pierwsze Mieszkanie” rozwiąże problem najmu?

Problem zbyt niskiej dostępności mieszkań może rozwiązać ogłoszony przez rząd w połowie grudnia program „Pierwsze Mieszkanie” – beneficjenci tego rozwiązania będą mogli liczyć nawet na ponad 235 tys. zł dofinansowania spłaty kredytu hipotecznego.

Rząd planuje uruchomić nowy program 1 lipca 2023 roku. Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda tłumaczył, że potrzebny jest czas, aby wprowadzić w życie niezbędne przepisy. Jak mówił, „Pierwsze Mieszkanie” ma funkcjonować podobnie jak program „500 Plus”.

– To drugi program – po „500 Plus”, który ma charakter szeroki, powszechny, bez gwiazdek, zastrzeżeń, który może osiągnąć sukces. Chcemy, żeby w perspektywie trzech lat skorzystało z tego programu 100 tys. osób – mówił Buda.

Źródło: gazeta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com