Adam Glapiński zapowiada kroki prawne wobec Siemoniaka. „W grę wchodzą groźby karalne”

screen TVP Info

-Departament prawny przygotowuje odpowiednie pisma do odpowiednich organów wymiaru sprawiedliwości, by pociągnąć do odpowiedzialności pana Siemoniaka. W grę wchodzą groźby karalne i zamach na niezależność i suwerenność Narodowego Banku Polskiego, zagwarantowaną w konstytucji, próbę wymuszenia na NBP jakichś decyzji – powiedział dzisiaj Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego.

W minioną sobotę na konwencji w Radomiu, lider Platformy Obywatelskiej zapowiedział też, że jeśli PO wygra wybory, „wyprowadzi Glapińskiego z NBP”.

– Adam Glapiński jest nie tylko niekompetentny, nie tylko nieprzyzwoity w tym, co robi. Adam Glapiński jest też nielegalny. Nie będzie ani dnia dłużej prezesem NBP. Nie trzeba będzie ustawy – przekonywał lider Platformy.

Przypomniał, że na przeszkody prawne związane z ponownym wyborem Glapińskiego na drugą kadencję w Narodowym Banku Polskim, które mieli wskazywać eksperci Kancelarii Prezydenta.

– Wystarczyłaby dużo mniejsza wątpliwość, aby wyprowadzić gościa z NBP. I ja to zrobię, ja to wam gwarantuję – zapewnił Tusk.

Dzisiaj na konferencji prasowej Adam Glapiński odniósł się do tych słów Donalda Tuska, a także do słów wiceszefa PO, Tomasza Siemoniaka, które miał powiedzieć na antenie TVN24.

– Donald Tusk, a za nim wieczorem pan Tomasz Siemoniak w telewizji TVN24 byli uprzejmi powiedzieć, że po wyborach, jeśli wygrają, wyprowadzą prezesa NBP. Siemoniak był uprzejmy, na pytanie zdziwionego redaktora, uzupełnić o co chodzi, cytuję: „przyjdą silni ludzie i wyprowadzą prezesa” – mówił Glapiński.

– Bałbym się, gdyby Polska weszła w taki okres historii, że „silni ludzie” będą wyprowadzać z instytucji państwowych, które się „nie podobają”. Mam nadzieję, że do tego nie dojdzie. Departament prawny przygotowuje odpowiednie pisma do odpowiednich organów wymiaru sprawiedliwości, by pociągnąć do odpowiedzialności pana Siemoniaka. W grę wchodzą groźby karalne i zamach na niezależność i suwerenność Narodowego Banku Polskiego, zagwarantowaną w konstytucji, próbę wymuszenia na NBP jakichś decyzji – powiedział prezes NBP.

Adam Glapiński powiedział także, że rozmawiał dziś z prezydentem Andrzejem Dudą, że to „co powiedział Tusk, to kłamstwa”. – Donald Tusk łże, nie było ekspertyz prawnych sporządzonych na prośbę prezydenta [dotyczących wyboru na kolejną kadencję prezesa NBP] – dodał.

– Wyślę list z informacjami i cytatami z zachowaniem tych panów [Tuska i Siemoniaka] do innych banków centralnych i instytucji związanych z bankowością centralną, jak niektórzy wyobrażają sobie przyszłość w Polsce

– powiedział prezes polskiego banku centralnego.

Źródło

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com