Afera wizowa. Przed komisją śledczą staną dwaj konsulowie RP w Indiach. „Kluczowi świadkowie”

Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl

We wtorek o godzinie 10:00 rusza kolejne posiedzenia komisji śledczej ds. afery wizowej. Zeznawać będą Damian Irzyk i Mateusz Reszczyk z polskiej placówki dyplomatycznej w Mumbaju.

Przed sejmową komisją do spraw afery wizowej będą dzisiaj zeznawać dwaj konsulowie Rzeczypospolitej w Indiach – Damian Irzyk i Mateusz Reszczyk. Komisja rozpocznie obrady o godzinie 10:00. 

Afera wizowa. Zeznawać przed komisją będą dwaj konsulowie 

Damian Irzyk i Mateusz Reszczyk z polskiej placówki dyplomatycznej w Mumbaju to kolejni świadkowe, którzy będą odpowiadać na pytania posłów badających nieprawidłowości w procesie przyznawania polskich wiz. Chodzi o polskie placówki dyplomatyczne w Hongkongu, Tajwanie, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Indiach czy Arabii Saudyjskiej, Singapurze, Filipinach i Katarze.

Damian Irzyk był Konsulem Generalnym RP w Mumbaju, Mateusz Reszczyk jest nadal wicekonsulem w tej placówce. Przyleciał do Polski specjalnie na przesłuchanie. Transmisję z posiedzenia komisji śledczej można śledzić poniżej:

Szczerba o konsulach z Indii: Kluczowi świadkowie. Dostrzegli ten niecny proceder

Przewodniczący sejmowego zespołu śledczego Michał Szczerba wyjaśnił wcześniej, że wezwani na przesłuchanie dyplomaci są niezwykle ważnymi świadkami. – Dwóch kluczowych świadków, polscy konsulowie z Mumbaju, którzy dostrzegli ten niecny proceder tworzenia kanału przerzutowego przez Indie do Europy, a następnie do Stanów Zjednoczonych. To dzięki ich sygnalnym działaniom, mam wrażenie, że afera wizowa na pewnym etapie się zatrzymała – tłumaczył.

– To są te osoby, wobec których minister Wawrzyk, Edgar Kobos wyrażali oczekiwania co do określonych zachowań. Są to jednocześnie ci konsulowie, którzy zatrzymali kolejne grupy osób, które miały wjechać za łapówkę do Polski – wyjaśniał Szczerba.

We wtorek przed komisją śledczą stanęli: były wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk, który odmówił składania zeznań oraz jego były współpracownik Edgar Kobos, który w części jawnej posiedzenia powiedział, że politycy Zjednoczonej Prawicy próbowali tuszować aferę wizową. Mówił także o występowaniu nadużyć, zaniedbań i zaniechań w zakresie legalizacji pobytu obcokrajowców w Polsce i w ogóle systemu wydawania wiz, który był nadzorowany przez Zbigniewa Raua i Piotra Wawrzyka.

Źródło: gazeta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com