Agencja Uzbrojenia informuje. Trwa postępowanie ws. zakupu „czołgów saperskich” od USA

NARA & DVIDS Public Domain Archive

– Agencja Uzbrojenia poinformowała w czwartek, że prowadzi postępowanie nad zakupem od USA 25 pojazdów saperskich M1150 – pojazdów zbudowanych na podwoziu czołgów Abrams, przeznaczonych m.in. do niszczenia pól minowych i umocnień polowych.

– „Czołgi saperskie dla Wojska Polskiego! Agencja Uzbrojenia informuje o prowadzonym postępowaniu, którego celem jest pozyskanie od strony amerykańskiej, w ramach procedury FMS (Foreign Military Sales) 25 pojazdów saperskich M1150 ABV” – czytamy we wpisie opublikowanym na profilu AU na portalu X (Twitterze) w czwartek.

Jak dodano, w „wyniku postępowania Siły Zbrojne RP mogą liczyć także na kolejne wozy zabezpieczenia technicznego M88A2 Hercules oraz kontenerowe warsztaty samochodowo-czołgowe”.

M1150 Assault Breacher Vehicle (ABV) to wyprodukowany na potrzeby armii amerykańskiej opancerzony pojazd inżynieryjny oparty o konstrukcję czołgu M1 Abrams. Pojazdy te wyposażone są m.in. w pługi z przodu pojazdu i specjalistyczny sprzęt, który pozwala na rozminowywanie terenu. Pojazdy zostały opracowane na początku XXI wieku; od tego czasu do wojsk amerykańskich (US Army i US Marine Corps) trafiło ponad 250 takich wozów. Zostały użyte bojowo m.in. w Afganistanie.

Natomiast wozy zabezpieczenia technicznego M88A2 Hercules to opancerzone pojazdy, wyposażone m.in. w wyciągarkę o udźwigu kilkudziesięciu ton i dźwig w postaci składanego hydraulicznie żurawia. Takie pojazdy mogą być wykorzystywane m.in. do zabierania z pola walki uszkodzonych czołgów – jak np. Abramsy – i holowania ich w bezpieczne miejsce do naprawy. Wedle obecnych umów, do Polski trafi 12 takich pojazdów; zostały one zamówione wraz z 116 czołgami M1A1 Abrams, które zostały zamówione w styczniu tego roku.

Źródło

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com