Andrzej Duda dla CNN: Jesteśmy gotowi dostarczyć Ukrainie samoloty MiG-29

Twitter.com/Marcin Przydacz @marcin_przydacz

W wywiadzie dla amerykańskiej stacji CNN, prezydent RP Andrzej Duda zapowiedział, że Polska jest gotowa przekazać Ukrainie używane przez polskie Siły Powietrze samoloty Mig-29. Podkreślił, że Kijów i tak będzie starał się o uzyskanie amerykańskich myśliwców F-16.

Polska jest gotowa przekazać Ukrainie swoje myśliwce MiG-29 w ramach międzynarodowej koalicji – powiedział prezydent Andrzej Duda w wywiadzie dla CNN International udzielonym w Abu Zabi. 

– Ta pozostała część MiG-ów-29, które mamy w Polsce i które służą teraz w naszych siłach powietrznych – jesteśmy gotowi, by dostarczyć te samoloty i jestem pewien, że Ukraina byłaby gotowa, by natychmiast ich użyć – oświadczył Duda.

Zaznaczył, że uważa, iż ukraińskie siły zbrojne w przyszłości będą chciały dążyć do standardów NATO i że będą używać F-16.

– Więc szkolenie ukraińskich pilotów jest ważne i bardzo potrzebne – dodał prezydent. Podkreślił jednocześnie, powołując się na swoją rozmowę z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, że obecnie kluczową potrzebą militarną tego kraju jest artyleria dalekiego zasięgu.

– To, co jest bardziej potrzebne w tej chwili, to artyleria dalekiego zasięgu, by odepchnąć wroga i uniknąć bezpośrednich starć. Bo Rosjanie starają się zmiażdżyć Ukrainę, zmiażdżyć ciężarem swoich sił zbrojnych, ich rozmiarem i ich sprzętem

– powiedział Duda.

Prezydent ocenił też, że dla utrzymania globalnego pokoju konieczne jest, by Rosja poniosła na Ukrainie porażkę.

– Aby globalny pokój został utrzymany, w krajach Europy Środkowej i innych krajach narażonych na rosyjski imperializm i by wszystkie te kraje prowadziły pokojowe i bezpieczne życie, Rosja musi wyjść z tej wojny jako państwo, które nie wygrało. Musi ponieść porażkę – powiedział polski przywódca.

Źródło

About Post Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com