Bodnar otrzymał od prezydenta pismo ws. prok. Janeczka. „Wątpię, żeby była wola współpracy”

Fot. Adam Stępień / Agencja Wyborcza.pl

– Na razie, jak rozumiem, pan prezydent oczekuje dalszych wyjaśnień. Pewnie te wyjaśnienia przedstawię. Ale wątpię, żeby była tutaj wola współpracy w tym zakresie – wypowiedział się na temat odwołania prokuratora Tomasza Janeczka Adam Bodnar. Sprawa dotyczy zatrzymania polskich żołnierzy na granicy z Białorusią.

Pod koniec marca Żandarmeria Wojskowa zatrzymała polskich żołnierzy na granicy polsko-białoruskiej. Doszło do tego, po tym, jak użyli broni, podczas konfrontacji z imigrantami. Do Sprawy odniósł się teraz Adam Bodnar, szef resortu sprawiedliwości i prokurator generalny w programie „Fakty po Faktach” TVN24.

Adam Bodnar o odwołaniu prokuratora Tomasza Janeczka

Prokurator Tomasz Janeczek objął nadzór nad postępowaniem, dotyczącym polskich żołnierzy 6 maja. Po ujawnieniu sprawy, prokurator dwukrotnie zaprzeczył, że wie cokolwiek o sprawie. Teraz prezydent Andrzej Duda otrzymał wniosek o jego odwołanie.

– Faktycznie, na mój wniosek oraz ministra obrony narodowej pan premier odwołał pana prokuratora Janeczka z funkcji zastępcy prokuratora generalnego do spraw wojskowych. No, ale tutaj wchodzimy w tym momencie w zabetonowaną ustawę o prokuraturze, która mówi: „dobrze, świetnie, ale do tego wymagana jest zgoda prezydenta” – powiedział Adam Bodnar w programie TVN24. – Ja nie mam innej opcji, niż zapytać prezydenta o zgodę – dodał. 

24 czerwca Bodnar miał też otrzymać pismo od prezydenta w tej sprawie. Mają w nim być zawarte pytania, które dotyczą „różnych kwestii proceduralnych związanych z tym, czy pan Janeczek wiedział, czy nie wiedział o tej sytuacji”. Bodnar zapewnił, że przedstawi Dudzie wszystkie informacje, których oczekuje. – Na razie, jak rozumiem, pan prezydent oczekuje dalszych wyjaśnień. Pewnie te wyjaśnienia przedstawię. Ale wątpię, żeby była tutaj wola współpracy w tym zakresie – powiedział Bodnar.

Premier żądał odwołania prokuratora Tomasza Janeczka. Prezydent odpowiedział

Przypomnijmy, na początku czerwca Donald Tusk informował o odwołaniu zastępcy prokuratora generalnego ds. wojskowych. – Podjąłem decyzję, na wniosek ministra sprawiedliwości, o odwołaniu pana prokuratora Tomasza Janeczka odpowiedzialnego za prokuraturę wojskową. To odwołanie wymaga zgody prezydenta. Jeszcze dziś prześlę w tej sprawie stosowne pismo – mówił podczas konferencji Tusk, o czym pisaliśmy w Gazeta.pl.

– Odwołanie pana Janeczka wymaga zgody prezydenta RP. Jeżeli ma być wydana przez prezydenta zgoda, to musi być to decyzja, która jest uzasadniona. Dzisiaj, w moim przekonaniu, uzasadnienia dla decyzji o odwołaniu tego prokuratora w tej sprawie kompletnie brak – mówił podczas publicznego wystąpienia 7 czerwca Andrzej Duda.

Źródło: gazeta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com