Brytyjskie wsparcie na granicy z Białorusią. Szefowie resortów obrony podpisali deklarację

Twitter.com/Ministerstwo Obrony Narodowej

Brytyjscy żołnierze wojsk inzynieryjnych wesprą Polaków podczas obrony granicy z Białorusią. Dziś między szefami obrony Wielkiej Brytanii i Polski podpisana została deklaracja współpracy. – Dziękuję sekretarzowi obrony Zjednoczonego Królestwa za jego osobiste zaangażowanie we wzmocnienie relacji dotyczących bezpieczeństwa Polski i Wielkiej Brytanii. Mogę powiedzieć: „together we are stronger” – mówił Mariusz Błaszczak, szef MON.

Szef MON Mariusz Błaszczak przebywa dzisiaj w woj. warmińsko-mazurskim, gdzie spotkał się w czwartek z sekretarzem obrony Wielkiej Brytanii Benem Wallace’m. Jak poinformowało MON, podpisane zostało oświadczenie o intencji współpracy dotyczącej rozwoju zdolności Sił Zbrojnych RP w obszarze obrony powietrznej.

– Przed chwilą miałem przyjemność podpisania razem z sekretarzem obrony Wielkiej Brytanii dokumentu, który stanowi deklarację intencji dotyczącą współpracy przemysłowej w sprawie budowy nowoczesnej broni. Myślę, że to bardzo dobry znak naszej współpracy polsko-brytyjskiej

 – powiedział Błaszczak na wspólnej konferencji prasowej z Wallace’m.

Podkreślił jednocześnie, że ta deklaracja „jest tylko jednym z etapów naszej współpracy, bardzo bliskiej współpracy”.

Brytyjskie wsparcie na granicy

Błaszczak podziękował Wallace’owi za obecność w Bemowie Piskim, „za to, że możemy na Wielką Brytanię liczyć, za zaangażowanie Wielkiej Brytanii w wyzwania, jakie stoją przed nami”.

– A tym wyzwaniem niewątpliwie jest sytuacja na polsko-białoruskiej granicy – zaznaczył.

– Spotykamy się dwa dni po tym, gdy polscy strażnicy graniczni, żołnierze i policjanci zostali zaatakowani w Kuźnicy – poprzez rzucanie kamieni, poprzez rzucanie granatów hukowych – to był szturm na polską granicę. Ten szturm został odparty dzięki postawie polskich funkcjonariuszy i żołnierzy. Jesteśmy z nich dumni i dziękujemy. Chciałbym podkreślić, że polska granica jest i będzie szczelna – nikt, kto będzie próbował nielegalnie przejść przez granicę, nie będzie mógł tego uczynić

 – powiedział Mariusz Błaszczak.

– Zapewnimy Polsce bezpieczeństwo. Dziękuję, że możemy to zrobić również ze wsparciem żołnierzy brytyjskich – mówił minister.

Błaszczak podkreślił, że Wielka Brytania zaproponowała w październiku wsparcie polskich sił w działaniach na granicy z Białorusią kompanią wojsk inżynieryjnych.

– Już 11 listopada grupa rekonesansowa przyjechała do Polski, przez kilka dni rozmawiała z naszymi żołnierzami, wizytowała granicę; efekt jest taki, że już niedługo do Polski przyjedzie kompania wojsk inżynieryjnych, żeby razem z polskimi żołnierzami wspierać to wszystko, co zbudowaliśmy na granicy polsko-białoruskiej

 – powiedział.

– Kompania żołnierzy brytyjskich rozpocznie służbę z żołnierzami polskimi tak szybko, jak to możliwe, mam nadzieję, że jeszcze w tym miesiącu

 – zapowiedział szef MON. Jak poinformował, zadaniem żołnierzy brytyjskich będzie naprawianie ogrodzenia na granicy, a także utrzymanie i udrożnienie połączeń drogowych wzdłuż ogrodzenia i umożliwiających dojazd do niego.

Obrona powietrzna i okręty

Błaszczak zwrócił również uwagę na podpisaną wraz z brytyjskim sekretarzem obrony deklarację, która – jak mówił – „otwiera drogę do realizacji programu Narew – programu obrony przeciwlotniczej z użyciem pocisków CAMM”.

– Inspektorat Uzbrojenia zarekomendował, żeby w pierwszej olejności rozpatrywać ofertę złożoną przez Wielką Brytanię – mam nadzieję, że szybko będą postępować dalsze negocjacje związane z podpisaniem umów licencyjnych i wykonawczych. Bardzo się cieszę, że w deklaracji jest wspomniany bezprecedensowy transfer nowych technologii, co umożliwi polskiemu przemysłowi zbrojeniowemu budowanie i rozwijanie tej rakiety – podkreślił Błaszczak.

Jak dodał, ma nadzieję, że współpraca polsko-brytyjska rozwijać się będzie również w zakresie budowy okrętów.

– Jesteśmy otwarci na dyskusję, Wielka Brytania złożyła swoją ofertę w tej dziedzinie; jest ona rozpatrywana. Pracujemy nad tym, żeby to jak najszybciej sfinalizować – powiedział Błaszczak.

– Dziękuję sekretarzowi obrony Zjednoczonego Królestwa za jego osobiste zaangażowanie we wzmocnienie relacji dotyczących bezpieczeństwa Polski i Wielkiej Brytanii. Mogę powiedzieć: „together we are stronger”

– dodał minister obrony. 

„Nasze relacja to długie, bardzo dobre małżeństwo”

Ben Wallace na konferencji prasowej w Bemowie Piskim powiedział, że bliska współpraca pomiędzy Wielką Brytanią i Polską, „która się materializuje” może być „przygodą na jedną noc”, albo może to być bardzo długie, wieloletnie małżeństwo.

– Patrząc na wiele lat naszych wspólnych doświadczeń, nasze relacje to właśnie takie długie, bardzo dobre małżeństwo

 – powiedział.

Brytyjczyk mówiąc o sytuacji na polsko-białoruskiej granicy ocenił, że jest to świadoma próba destabilizowania nie tylko Polski, Łotwy i Litwy, ale też całej Europy, po to by ją osłabić.

– Najlepszy sposób, żeby na to odpowiedzieć to współpracować ze sobą ramię w ramię, nie tylko w ramach NATO, ale też jako dobrzy przyjaciele i partnerzy – ocenił.

– Zdecydowanie nie dopuścimy do tego, aby sytuacja na granicy zaogniała się jeszcze bardziej. Apelujemy do Łukaszenki, aby zaprzestał tej obrzydliwej próby wykorzystywania ludzi jako broni, którzy są pchani na granicę w imię wcześniej skalkulowanego przez niego interesu

– podkreślił.

Wallace ocenił też, że oferta dotycząca współpracy przemysłu zbrojeniowego pomiędzy państwami jest bardzo istotna dla Wielkiej Brytanii.

– Nie chcemy być postrzegani jako partner, który tylko sprzeda produkt. Chcemy, żeby dzięki współpracy w ramach przemysłu obronnego Polska zdobyła nowe zdolności, nowe technologie, aby stworzyć w Polsce nowe miejsca pracy, aby polski przemysł obronny mógł być jeszcze lepszy, i aby mógł zapewnić bezpieczeństwo nie tylko Polsce, ale też wszystkim sojusznikom. (…) Polska i Wielka Brytania zawsze będą stały ze sobą ramię w ramię i zawsze będą ze sobą współpracować – zapewnił.

Źródło

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com