Duda opublikował artykuł w czarnogórskim portalu. „Polska jest lojalnym członkiem Unii Europejskiej”

Agencja Gazeta / espona.me

Prezydent Andrzej Duda w artykule opublikowanym w czarnogórskim portalu Espona.me podkreślił, że co roku Polacy szczególnie uroczyście obchodzą Święto Niepodległości, bo dla Polaków własne, suwerenne państwo jest bezcennym dobrem.

Prezydent napisał, że radosne obchody 11 listopada są echem sukcesu, jaki odnieśli nasi przodkowie, a którym był powrót Polski na mapę po 123 latach zaborów. „To uroczysta deklaracja, że własne, suwerenne państwo – wspólny, urządzany przez nas samych dom oraz najpewniejszy gwarant naszych praw i wolności – jest dla nas dobrem bezcennym. Dobrem, w obronie którego gotowi jesteśmy do najwyższych poświęceń” – zaznaczył prezydent.

„Dekompozycja światowego ładu geopolitycznego”

Andrzej Duda wskazał, że ze względu na historię, Polacy samych siebie i zmieniający się świat postrzegają przede wszystkim „przez pryzmat wolności i solidarności”. Jak podkreślił, Polska uznaje te wartości za fundament takich inicjatyw jak NATO, Unia Europejska, Trójmorze i Bukareszteńska Dziewiątka, a – w ocenie prezydenta – tylko w oparciu o nie społeczność europejska będzie w stanie poradzić sobie z kryzysami, do których może dojść w przyszłości.”Dekompozycja światowego ładu geopolitycznego, nowe, groźne zjawisko, jakim jest wojna hybrydowa, troska o bezpieczeństwo energetyczne, epidemiologiczne i żywnościowe, zmiany klimatyczne, masowe migracje, wzmocnienie demokracji pozwalające uniknąć pokusy technokratycznego elitaryzmu, wolność słowa w warunkach komunikacji cyfrowej, społeczna odpowiedzialność ponadnarodowych korporacji i przedsiębiorstw sektora finansowego, globalny wyścig w obszarach nowych technologii, sztucznej inteligencji oraz eksploracji przestrzeni kosmicznej – oto właściwa skala wyzwań i przeobrażeń, które na długi czas zadecydują o pozycji Europy w świecie” – napisał Andrzej Duda.

Jak zaznaczył, aby tym wyzwaniom podołać, Europejczycy muszą działać razem. Zastrzegł przy tym, że ta współpraca powinna być oparta na poszanowaniu różnic i odrębności krajów europejskich. „Właśnie owo wewnętrzne zróżnicowanie stanowi największy atut naszego kontynentu – ze wszystkimi tego konsekwencjami, także w odniesieniu do integracji europejskiej” – dodał prezydent.

„Dziś Polska jest krajem, który dynamicznie się rozwija i skutecznie wykorzystuje upragnioną wolność i suwerenność. Nieustannie zwiększamy nasz potencjał w zakresie usług, rolnictwa, infrastruktury energetycznej i obronności. Mamy silne powiązania gospodarcze z naszymi zachodnimi partnerami w zakresie współpracy handlowej i przemysłowej” – czytamy.

„Przed Unią rysują się perspektywy rozwoju i wewnętrznego wzmocnienia”

W artykule prezydent Andrzej Duda zapewnił, że Polska jest lojalnym członkiem Unii Europejskiej, „który pomnaża swoje sukcesy w dziedzinie globalnej konkurencji i współpracy”. „Polacy są przekonani, że przed Unią rysują się perspektywy rozwoju i wewnętrznego wzmocnienia. Podzielamy te same aspiracje i nadzieje, które ożywiały ojców założycieli zjednoczonej Europy. Chcemy przyczyniać się do ich urzeczywistnienia – z myślą o nas samych i przyszłych pokoleniach” – podsumował prezydent.Artykuł jest częścią cyklu „Opowiadamy Polskę światu”, realizowanego przez Instytut Nowych Mediów we współpracy z państwowymi instytucjami, m.in. Instytutem Pamięci Narodowej i Narodowym Bankiem Polskim. W jego ramach w najbliższych tygodniach w kilkudziesięciu światowych dziennikach, tygodnikach i portalach internetowych pojawią się teksty, dotyczące polskiej historii i współczesności. Poprzednie edycje cyklu były związane m.in. z 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej i stuleciem Bitwy Warszawskiej.

Źródło: https://wiadomosci.gazeta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com