GIS ostrzega Polaków przed „dzikim wirusem”. Wykryto go w ściekach. Apel do rodziców i opiekunów dzieci

GIS zaapelował do rodziców i opiekunów dzieci, które nie zostały zaszczepione przeciw polio. Okazuje się, że w ostatnim czasie w ściekach w dwóch polskich miastach wykryto szczepy „dzikiego wirusa”.

Co się dzieje: 27 grudnia Główny Inspektorat Sanitarny opublikował na swojej stronie internetowej komunikat. Okazuje się, że w dwóch polskich miastach odnotowano w ostatnim czasie obecność niebezpiecznego „dzikiego wirusa„. „Osoby chore lub bezobjawowi nosiciele wydalają wirusa ze stolcem, dlatego badania ścieków stanowią czuły system wczesnego ostrzeganie o zagrożeniach” – czytamy.

Dwa przypadki wykrycia wirusa polio w Polsce: Jeden przypadek zidentyfikowania wirusa miał miejsce w listopadzie tego roku w Warszawie. W ściekach komunalnych stolicy wykryto wówczas cVDPV2, czyli szczep zmutowanego wirusa polio. Podobne przypadki odnotowywano (poza naszym krajem) także w połowie września w Hiszpanii, Niemczech, Wielkiej Brytanii i Finlandii. W grudniu w polskich ściekach ponownie wykryto typ 2 wirusa polio. Tym razem miało to miejsce w Rzeszowie.

GIS apeluje: Jak podkreśla GIS, ryzyko „masowych zachorowań” w naszym kraju jest niskie, dzięki wysokiemu poziomu zaszczepienia Polaków przeciw polio. Szczepienia te są bowiem obowiązkowe od połowy lat 50. „Jednak zwiększone krążenie zmutowanych wirusów może stanowić zagrożenie dla osób, które nie posiadają odporności poszczepiennej” – czytamy. GIS zaapelował do personelu medycznego, a także rodziców i opiekunów dzieci, które nie zostały jak dotąd zaszczepione lub nie ukończyły pełnego cyklu szczepień, o uzupełnienie dawek. Szczepienie jest darmowe dla wszystkich osób do 19. roku życia.

Czym jest polio? „Poliomyelitis (choroba Heinego – Medina, ostre zapalenie rogów przednich rdzenia kręgowego, nagminne porażenie dziecięce) jest wysoce zakaźną chorobą wywoływaną przez enterowirus. Zachorować może każdy, kto nie był zaszczepiony, niezależnie od wieku. Największy odsetek zachorowań dotyczy jednak dzieci poniżej 5 roku życia” – informuje GIS. Do zakażenia dochodzi drogą pokarmową i kropelkową, także przez przedmioty, jeśli te zostały skażone wydzielinami chorego. Okres wylęgania się wynosi średnio 7-14 dni. Objawy choroby obejmują m.in. symptomy grypopodobne, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, postać porażenną, choć możliwe jest także nosicielstwo bezobjawowe.

Źródło: GIS 1, GIS 2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wyświetlenia : 45
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com