Hołownia ujawnił, o czym rozmawiał z Dudą i Tuskiem. „Prezydent zadeklarował, że będzie współpracował”

Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl

– Mieliśmy wczoraj [w środę – red.] 45-minutową rozmowę w trójkę z panem premierem i panem prezydentem – poinformował marszałek Sejmu Szymon Hołownia w rozmowie z „Gazetą Wyborczą”. Lider Polski 2050 ujawnił kulisy tej dyskusji.

Jak przekazał Szymon Hołownia, tematem rozmowy była między innymi kwestia „uzdrowienia” przez ustawę Krajowej Rady Sądownictwa oraz mediów publicznych. 

Rozmowa Hołowni, Dudy i Tuska. Marszałek Sejmu ujawnił kulisy

 – Dialog, który się tam odbył, był bardzo obiecujący. Prezydent deklaruje, że będzie współpracował, że to musi być załatwione ustawą. Pan premier pyta, kiedy możemy zacząć – relacjonował Szymon Hołownia w rozmowie z „Gazetą Wyborczą”. Jak dodał, prezydent mówił, że jest gotowy rozpocząć działanie nawet „jutro”, czyli w piątek 22 grudnia.

– Wiem, że nie jest człowiekiem chwiejnym na tyle, żeby zmieniać swoje zdanie w ciągu 24 godzin. Ja biorę za dobrą monetę to, co od prezydenta wczoraj usłyszałem – dodał.

Tymczasem w środę Jarosław Kaczyński wypowiedział się o Andrzeju Dudzie i jego działaniach ws. zmian w TVP. – Mógłby tutaj interweniować bardzo zdecydowanie i cała sprawa by się skończyła – stwierdził prezes PiS.  Wierzymy, że pewnego dnia, a może nawet pewnej godziny, prezydent, który w tej chwili nie wykazuje się aktywnością, jednak zmieni zdanie – powiedział Kaczyński w siedzibie TVP przy ul. Woronicza.

Zmiany we władzach mediów publicznych. Sienkiewicz odwołał prezesów TVP, PAP i Polskiego Radia

Minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz, wypełniając swoje funkcje właścicielskie wobec mediów publicznych – spółek skarbu państwa, doprowadził w środę zmian we władzach TVP, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej. Minister powołał nowe rady nadzorcze spółek, które powołały nowe zarządy spółek. Jak czytamy w komunikacie ministerstwa, szef resortu dokonał tego na podstawie Kodeksu spółek handlowych. Ministerstwo napisało, że konieczność takiej decyzji spowodowała uchwała Sejmu o przywróceniu ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych, oraz Polskiej Agencji Prasowej.

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski poinformował w czwartek o przekazaniu do sądu rejestrowego, który zajmuje się wpisami do Krajowego Rejestru Sądowego, pisma, w którym wnosi o odmowę dokonania wpisu dotyczącego nowych władz mediów publicznych. Świrski argumentuje w piśmie, że jako szef KRRiT ma interes prawny w sprawie wpisu, a jego zdaniem zmiana we władzach spółek nastąpiła z naruszeniem prawa.

Z kolei w środę 20 grudnia Sejm przyjął projekt uchwały w sprawie Krajowej Rady Sądownictwa. Za przyjęciem uchwały głosowało 239 posłów, przeciw było 169, nikt nie wstrzymał się od głosu. Projekt uchwały do izby wnieśli posłowie Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Nowej Lewicy. Zapisano w nim m.in. „że trzy uchwały Sejmu z 2018, 2021 i 2022 roku w sprawie wyboru sędziów – członków Krajowej Rady Sądownictwa zostały podjęte z rażącym naruszeniem Konstytucji”. Sejm wzywa członków KRS wybranych wbrew ustawie zasadniczej do zaprzestania działalności w Radzie.

Źródło: gazeta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com