Jak Polacy oceniają nowy rząd Morawieckiego? Delikatnie mówiąc, szału nie ma

Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl

Blisko co czwarty ankietowany pozytywnie ocenia skład nowego rządu Mateusza Morawieckiego – wynika z sondażu SW Rearch dla Rp.pl. Jednocześnie nieco ponad połowa badanych ma na ten temat negatywne zdanie. 11 grudnia Morawiecki wygłosi w Sejmie expose, a posłowie zagłosują ws. wotum zaufania.

W poniedziałek prezydent Andrzej Duda powołał Mateusza Morawieckiego na urząd premiera, powołał też nową Radę Ministrów. Szef rządu ma wygłosić expose w Sejmie w poniedziałek 11 grudnia, czyli dokładnie po dwóch tygodniach. Wszystko wskazuje na to, że rząd PiS nie uzyska wotum zaufania w obliczu braku większości. W kolejnym kroku to Sejm ma wybrać premiera. Kandydatem KO, Polski 2050, PSL i Nowej Lewicy jest lider PO Donald Tusk.

W nowym rządzie zasiadają: szef MON Mariusz Błaszczak, ministra rodziny i polityki społecznej Dorota Bojemska, ministra kultury i dziedzictwa narodowego Dominika Chorosińska, ministra sportu i turystyki Danuta Dmowska-Andrzejuk, minister infrastruktury Alvin Gajadhur, ministra rolnictwa i rozwoju wsi Anna Gembicka, ministra funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska Jedynak, minister finansów Andrzej Kosztowniak, ministra zdrowia Ewa Krajewska, ministra klimatu i środowiska Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, ministra rozwoju i technologii Marlena Maląg, ministra aktywów państwowych Marzena Małek, minister edukacji i nauki Krzysztof Szczucki, szef MSWiA Paweł Szefernaker, minister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk, minister sprawiedliwości Marcin Warchoł, ministra-członkini Rady Ministrów Izabela Antos i minister-członek Rady Ministrów Jacek Ozdoba.

– Patrzę na Pana Premiera i na obecnych tutaj Panie i Panów Ministrów z radością. Są ku temu dwa powody. Po pierwsze, w większości Państwa znam. Ale nie znam większości Państwa jako ministrów. Znam Państwa jako ekspertów, jako ludzi, którzy do tej pory pracowali w drugiej linii, merytorycznie, wykonując powierzone im zadania – mówił w poniedziałek Andrzej Duda podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim.

– Jest jeszcze drugi element, który ogromnie mnie cieszy: ogromna reprezentacja pań w tym gabinecie. Muszę powiedzieć, że jestem tym zbudowany. Ogromnie się ucieszyłem tą propozycją Pana Premiera, kiedy mi ją przekazał, że tyle kobiet – rekord w dotychczasowej historii Rzeczypospolitej po 1989 roku – będzie stanowiło rząd Rzeczypospolitej Polskiej i zajmie tak niezwykle odpowiedzialne, ważne stanowiska. Wierzę w to, że jest to przełom – dodał.

Rząd Mateusza Morawieckiego. Jak Polacy oceniają skład Rady Ministrów?

Z sondażu SW Reserach dla Rp.pl wynika, że 23,7 proc. badanych pozytywnie ocenia skład nowego rządu Mateusza Morawieckiego. 50,3 proc. wystawiło ocenę negatywną. 16,8 proc. nie ma zdania, a 9,2 proc. nie zna składu nowej Rady Ministrów.

„Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 28-29 listopada 2023 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne” – podaje Rp.pl.

Źródło: gazeta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com