Koniec z symbolami komunizmu w polskiej przestrzeni publicznej! Zdemontowano pomnik Armii Czerwonej [WIDEO]

youtube.com/ IPNtvPL screen

Dziś zdemontowane zostaną trzy pomniki poświęcone Armii Czerwonej – w Siedlcu i Międzybłociu w woj. wielkopolskim oraz w miejscowości Garncarsko w woj. dolnośląskim. W tej pierwszej miejscowości udział w wydarzeniu wziął prezes IPN dr Karol Nawrocki.

„Nie ma miejsca w przestrzeni publicznej wolnej, niepodległej i demokratycznej Polski na pomniki z czerwoną gwiazdą. Za tym symbolem kryją się zbrodnie systemu komunistycznego”

– mówił prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki w trakcie demontażu pomnika poświęconego Armii Czerwonej w Chrzowicach 23 marca.

Prezes IPN apelował także o zwiększenie wysiłków na usuwaniem z przestrzeni publicznej ” wszelkich nazw i symboli wciąż upamiętniających osoby, organizacje, wydarzenia bądź daty symbolizujące komunizm”

„Najwyższy czas nadrobić zaległości w tej dziedzinie”

– podkreślał. 

Demontaż pomnika Armii Czerwonej w Siedlcu – transmisja na żywo 

Dziś zdemontowano pomnik Armii Czerwonej w Siedlcu. W wydarzeniu wziął udział prezes IPN dr Karol Nawrocki. Pomnik ten powstał w pierwszych latach po zakończeniu II wojny światowej. Początkowo stał w miejscu pochówku 130 żołnierzy Armii Czerwonej. Jeszcze w 1945 r. groby zostały zlikwidowane i przeniesione na cmentarz wojenny w Wolsztynie przy ul. Powstańców Wielkopolskich, a sam pomnik po kilku latach zmienił lokalizację. Obecnie znajduje się obok budynku Urzędu Gminy Siedlce.

Zapraszamy do obejrzenia transmisji z usunięcia pomnika Armii Czerwonej w Siedlcu. 

„Dla tych wszystkich, którzy chcą w tym żołnierzu nadal widzieć wyzwoliciela, przywołuję zdjęcie płonącej archikatedry gnieźnieńskiej. Płonącej już po zakończeniu działań wojennych w styczniu 1945 roku. Jednego z symboli ziemi wielkopolskiej, polskiej kultury chrześcijańskie”

– powiedział na konferencji prezes IPN. 

„Ci, którzy chcą wciąż widzieć w tym żołnierzu widzieć wyzwoliciela, niech postawią przed swoimi oczami młodą dziewczynę z miejscowości Książ z 1945 roku, która będąc świadkiem gwałtu na dwóch kobietach przez żołnierzy sowieckich została zastrzelona na miejscu”

– przypomniał dr Nawrocki. 

„Przywołuję wszystkich polskich patriotów, konspiratorów mordowanych w ubeckich katowniach, mordowanych polskich robotników i wszystkie ofiary stanu wojennego. Symbolem takiego systemu jest ten pomnik. Oni zastąpili niemiecki nazizm sowieckim totalitaryzmem, który mordował do końca 1989 roku. Dlatego dla takich symboli nie ma miejsca w wolnej Polsce” 

– podsumował. 

„Wyzwoliciele” 

Pomnik w Międzybłociu, który również ma być dziś zdemontowany, składa się granitowego głazu i tablicy z napisem: „99 żołnierzom I Armii WP i 9 żołnierzom Armii Radzieckiej poległym 30–31.01.1945 r. w walce o wyzwolenie Złotowa. Inskrypcja z mniejszej tablicy pod cokołem głosi: „Przechodniu wiedz że życie nasze poświęciliśmy za ojczyznę”.

Z kolei na pomniku w miejscowości Garncarsko, w gminie Sobótka, znajduje się napis: „Wieczna chwała bohaterom poległym za honor i niepodległość sowieckiej ojczyzny”.

Co stanie się z pomnikami?

Prezes IPN zapowiedział, że burzone pomniki nie będą zachowywane w specjalnych „rezerwatach”.

„Niektóre ich elementy będą przechowywane w IPN, ale nie planujemy pokazywania zburzonych pomników, które przez kilkadziesiąt lat promowały system totalitarny”

– mówi prezes Karol Nawrocki.

Źródło: ipn.gov.pl, PAP, niezalezna.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com