Kto był największym przegranym debaty w TVP? Jeden z kandydatów ma powód do niepokoju

Fot. Kuba Atys / Agencja Wyborcza.pl

Większość badanych deklaruje, że debaty prezydenckie, które odbyły się przed pierwszą turą, nie wpłynęły na ich decyzje wyborcze. Ale wskazują również kandydatów, którzy ich zdaniem przegrali ostatnią, najliczniejszą debatę.

Największy przegrany debaty w TVP

Pracownia SW Research na zlecenie Onetu zapytała Polaków o to, kto był największym przegranym debaty prezydenckiej w TVP 12 maja. Najwięcej ankietowanych wskazało na Rafała Trzaskowskiego – 21,1 proc. Największym przegranym dla 14,8 proc. osób był Karol Nawrocki. 6 proc. wskazało Sławomira Mentzena, a 4,7 proc. Macieja Maciaka. Na dalszych pozycjach znaleźli się: Joanna Senyszyn (3 proc.) Grzegorz Braun (2,9 proc.), Szymon Hołownia (2,8 proc.), Krzysztof Stanowski (2,3 proc.) i Magdalena Biejat (2,2 proc.). Pozostałych kandydatów uznało za przegranych 3,2 proc. osób. Odpowiedź „nikt z powyższych” wybrało 5,5 proc. ankietowanych, 10,9 proc. nie miało zdania, a 20,6 proc. odpowiedziało, że nie oglądało debaty.

Czy debaty wpłynęły na decyzje wyborców?

Pracownia zapytała również o to, czy któraś z debat wpłynęła na decyzję wyborczą. I tu ogromna większość – 58 proc. pytanych – odpowiedziała przecząco. 10.9 proc. osób odpowiedziało, że na ich wybór wpłynęła debata TVP, TVN i Polsatu w Końskich z 11 kwietnia, 7,9 proc. podało, że zmieniło zdanie po debacie TVP, TVN i Polsatu z 12 maja, 7,6 proc. osób odpowiedziało, że wpłynęła na nie debata Republiki z 14 kwietnia, 6,6 proc. wskazało debatę Republiki w Końskich 11 kwietnia, a 5,7 proc. – na debatę „Super Expressu” z 28 kwietnia. 14,1 proc. odpowiedziało, że nie oglądało żadnej z debat.Kampania wyborcza a udział w głosowaniu

Badanie pokazało również wpływ kampanii na decyzje wyborców. 62,6 proc. stwierdziło, że wydarzenia w trakcie kampanii nie wpłynęły na ich decyzję – planowali iść na wybory i to się nie zmieniło. 8,5 proc. osób nie planowało iść i nie pójdzie. Na 7,6 proc. kampania wpłynęła pozytywnie – nie planowali iść, ale pójdą, a na 3 proc. wpłynęła negatywnie – planowali iść, ale nie idą. 18,2 proc. odpowiedziało „nie wiem / trudno powiedzieć”.Wybory prezydenckie

Badanie zostało zrealizowane w dniach 13-14 maja 2025 r. metodą CAWI (online) na panelu internetowym SW Panel. Zbadano 818 osób, próba była reprezentatywna ze względu na łączny rozkład płci, wieku i klasy wielkości miejscowości zamieszkania.

Przypomnijmy, że w wyborach będziemy mogli zagłosować na jednego z 13 kandydatów: Artura Bartoszewicza, Magdalenę Biejat, Grzegorza Brauna, Szymona Hołownię, Marka Jakubiaka, Macieja Maciaka, Sławomira Mentzena, Karola Nawrockiego, Joannę Senyszyn, Krzysztofa Stanowskiego, Rafała Trzaskowskiego, Marka Wocha i Adriana Zandberga.

Źródło: gazeta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wyświetlenia : 83
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com