Kto marszałkiem seniorem? Nieoficjalnie: Ani Terlecki, ani Macierewicz, ani Kaczyński

Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl

Marszałkiem seniorem Sejmu nie zostaną Antoni Macierewicz, Ryszard Terlecki czy Jarosław Kaczyński – wynika z ustaleń „Gazety Wyborczej”. Na giełdzie nazwisk pojawiają się nazwiska polityków PSL.

Zgodnie z regulaminem Sejmu marszałek senior otwiera pierwsze posiedzenie izby. Marszałka seniora wybiera się spośród najstarszych wiekiem posłów. Swoją funkcję pełni do momentu wybrania marszałka Sejmu. Regulamin Sejmu nie określa terminu wybory marszałka. „Gazeta Wyborcza” zwraca uwagę, że prezydent postanowienie w tej sprawie wydaje zwykle na tydzień przed inauguracyjnym posiedzeniem Sejmu. Powinien być to zatem 6 listopada. Dziennik podaje, że Andrzej Duda już ma kandydata. Jego nazwisko jednak pozostaje tajemnicą.

Kto marszałkiem seniorem? Nieoficjalnie: Ani Terlecki, ani Macierewicz. Kaczyński też nie

Z ustaleń „GW” wynika, że na prestiżowe stanowisko nie zostaną wybrani najstarsi parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości: były szef MON i marszałek senior z 2019 roku Antoni Macierewicz (74 lata), wicemarszałek Ryszard Terlecki (74 lata) czy Jarosław Kaczyński (73 lata). „Choć część naszych sejmowych rozmówców szans Terleckiego w 100 proc. nie przekreśla” – zastrzega dziennik. 

Nieoficjalnie, jak czytamy w publikacji, na giełdzie nazwisko pojawiają się politycy PSL – Czesław Siekierski (71 lat) i Władysław Teofil Bartoszewski (68 lat). W mediach wcześniej przewija się także Tadeusz Samborski (78 lat), ale wg dziennika wskazanie tej kandydatury jest mniej prawdopodobne. 

13 listopada pierwsze posiedzenie Sejmu nowej kadencji

Prezydent Andrzej Duda poinformował, że pierwsze posiedzenie Sejmu X kadencji odbędzie się 13 listopada. Wciąż nie wiadomo, komu zostanie powierzona misja tworzenia rządu. – Mamy dzisiaj dwóch poważnych kandydatów na stanowisko premiera i dwie grupy polityczne, które twierdzą, że mają większość parlamentarną. Jest to Zjednoczona Prawica, która poinformowała, że ich kandydatem będzie premier Mateusz Morawiecki. Zapewnili, że zakładają, że będą mieć na sali sejmowej większość, która umożliwi poparcie tego kandydata – mówił prezydent Andrzej Duda po ubiegłotygodniowych konsultacjach z komitetami wyborczymi. Wybory parlamentarne odbyły się w niedzielę 15 października. Prawo i Sprawiedliwość zdobyło 194 mandaty, Koalicja Obywatelska – 157, Trzecia Droga – 65, Nowa Lewica – 26, a Konfederacja – 18. We wtorek liderzy Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Lewicy zadeklarowali, że ich wspólnym kandydatem na premiera jest lider PO Donald Tusk. PiS nie ma wystarczającej liczby mandatów, by rządzić. 

Źródło: gazeta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com