Leszek Miller: Nie chcesz się szczepić, twoje prawo. Ale jeśli zachorujesz, koszty leczenia pokryjesz sam

Fot. Dawid Żuchowicz / Agencja Gazeta

– Podniósłbym rękę za rozwiązaniem, które mówi: nie chcesz się szczepić, twoje prawo. Ale jeśli zachorujesz, koszty leczenia pokryjesz sam – mówił w rozmowie z Polsat News były premier Leszek Miller. Ocenił także podejmowane przez polski rząd działania, mające na celu zmniejszenie napięcia na granicy. – Polska jest krajem bez dyplomacji – uznał.

Leszek Miller w programie „Gość Wydarzeń” został zapytany, czy jeśli zasiadałby w polskim parlamencie, poparłby zdecydowane ograniczenia dla osób niezaszczepionych. – Podniósłbym rękę za rozwiązaniem, które mówi: nie chcesz się szczepić, twoje prawo. Ale jeśli zachorujesz, koszty leczenia pokryjesz sam – uznał były premier.

Miller odniósł się także do działań polskiego rządu ws. kryzysu na granicy. – Polska jest państwem bez dyplomacji, w związku z tym czynności przejmuje dyplomacja niemiecka czy jakakolwiek inna – stwierdził.

Więcej najnowszych informacji ze świata polityki przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

„Znaczenie Warszawy sprowadzone do zera”

– Dochodzi do sytuacji, w której polscy żołnierze i pogranicznicy bronią granicy, a dyplomacja odbywa się poprzez kontakt Waszyngtonu, Paryża, Moskwy itd. To się może dziać tylko wtedy, gdy znaczenie Warszawy sprowadzone jest do zera – powiedział europoseł.

– Jeżeli faktyczny wielkorządca Polski, pan Kaczyński, mówi że mamy wrogów na wschodzie, zachodzie i mamy wrogów wewnętrznych, czyli opozycję, to znaczy, że nigdzie nie mamy przyjaciół – zaznaczył.

Były premier został także zapytany, jakie rozwiązania podjąłby w sprawie napięcia na granicy, odpowiedział, że od początku „starałby się umiędzynarodowić sprawę, by obok polskich funkcjonariuszy na granicy stali ich koledzy z podobnych służb z Włoch, Francji, Hiszpanii, Portugalii, Niemiec”.

– By było jasne, także dla Łukaszenki, że Polska nie jest w tym konflikcie osamotniona – powiedział Leszek Miller.

Miller o inicjatywie Merkel: Jest błędem

W rozmowie przypomniano także, że kanclerz Niemiec Angela Merkel i Alaksandr Łukaszenka w środę po raz drugi rozmawiali telefonicznie o sytuacji na granicy Białorusi i Polski. Uzgodnili, że podjęte zostaną wstępne rozmowy między Mińskiem a UE w sprawie migrantów. 

Leszek Miller uznał, że inicjatywa byłej kanclerz „jest błędem”. – Jeżeli już Unia Europejska miałaby zdecydować się na jakiś kontakt z Łukaszenką, to jest od tego przewodnicząca Komisji Europejskiej, jest wysoki przedstawiciel Unii Josep Borrell, ale nie pani Merkel, która nie pełni w tej chwili żadnej funkcji – uznał.

W jego ocenie jest to dowód na to, że „instytucje Unii Europejskiej znaczą mniej niż poszczególni przywódcy”.

Źródło

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com