Mateusz Morawiecki i szef MON na granicy. „Ktoś nie śpi, by spać mógł ktoś”

flickr.com/photos/premierrp

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się we wtorek rano w Kuźnicy Białostockiej z funkcjonariuszami Straży Granicznej i Policji oraz żołnierzami Wojska Polskiego, którzy ochraniają polską granicę w tym rejonie. – Wiemy, że jest to w pełni zaplanowana akcja, która ma na celu naruszyć suwerenność naszego państwa. Dla nas to jest absolutnie jasne. Wiemy doskonale, że jest poszukiwanie słabych punktów – mówił.

Premier podziękował im za gotowość do obrony granicy, za profesjonalne działania oraz za zachowania pełne poszanowania dla migrantów, których określił jako „żywe tarcze i broń we współczesnej wojnie hybrydowej”.

Szef rządu podkreślił, że kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej to zaplanowana operacja reżimu w Mińsku. Przypomniał również, że Polska wysłała już kilka konwojów z pomocą humanitarną, które nie zostały wpuszczone przez stronę białoruską. – Wiemy, że jest to w pełni zaplanowana akcja, która ma na celu naruszyć suwerenność naszego państwa. Dla nas to jest absolutnie jasne. Wiemy doskonale, że jest poszukiwanie słabych punktów – mówił premier Mateusz Morawiecki.

„Ktoś nie śpi, by spać mógł ktoś… Dziś o wschodzie słońca odwiedziłem wspólnie z szefem Ministerstwa Obrony Narodowej Ministrem Mariuszem Błaszczakiem naszych żołnierzy i funkcjonariuszy strzegących wschodniej granicy Polski. Żołnierze, Policjanci, Straż Graniczna oraz Służby Specjalne czuwają nad bezpieczeństwem Polek i Polaków. Nie mam słów, by wystarczająco podziękować im za tę trudną służbę. Chciałem tam być, by czuli, że polskie państwo zawsze będzie z nimi” – taki wpis zamieścił na Facebooku Mateusz Morawiecki” – napisał premier na Facebooku.

Przypomniał również, że granica polsko-białoruska to zewnętrzna granica Unii Europejskiej i jako taka musi być szczególnie chroniona, co potwierdzają rozmowy przeprowadzone wczoraj z przewodniczącą Komisji Europejskiej i przywódcami państw Wspólnoty. – Każdy przesyła wam wyrazy najwyższego szacunku, podziękowania za waszą odwagę, za waszą gotowość do służenia w każdej minucie, w każdej godzinie doby. Dziękuję, że nie tylko jesteście tu na miejscu, ale też dostosowujecie się do zmieniających warunków – mówił premier do pograniczników, policjantów i żołnierzy.

Dziś o godzinie 16.00 ma się rozpocząć dodatkowe posiedzenie Sejmu. Posłowie wysłuchają informacji rządu o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej i podejmowanych działań. Informacje mają przedstawić premier oraz ministrowie odpowiedzialni za bezpieczeństwo. Zaplanowano też 10-minutowe oświadczenia przedstawicieli klubów parlamentarnych.

Morawiecki: Hybrydowy atak reżimu Łukaszenki jest wymierzony w nas wszystkich

Premier napisał, że uszczelnienie polskiej granicy to „nasz interes narodowy, a dziś zagrożona jest stabilność i bezpieczeństwo całej UE”. „Ten hybrydowy atak reżimu Łukaszenki jest wymierzony w nas wszystkich. Nie damy się zastraszyć i będziemy bronić pokoju w Europie z naszymi partnerami z NATO i UE.” – napisał Morawiecki na Twitterze.

Na granicy polsko-białoruskiej w okolicach Kuźnicy Białostockiej koczowało w poniedziałek między 3000 a 4000 migrantów, którzy w asyście funkcjonariuszy reżimu Aleksandra Łukaszenki zostali sprowadzeni do lasu nieopodal Kuźnic. W ciągu dnia próbowali sforsować zasieki z drutu kolczastego, jednak ich działaniom zapobiegli funkcjonariusze policji, straży granicznej i wojska, którzy ochraniają granicę.

Solidarność z Polską i wsparcie dla naszych służb wyrazili politycy i przedstawiciele rządów m.in. państw bałtyckich, Czech, Słowacji, Stanów Zjednoczonych i przedstawiciele Unii Europejskiej.

Źródło: https://wiadomosci.gazeta.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com