Media: Radosław Sikorski przymierzany do nowej funkcji w Komisji Europejskiej

Fot. Dawid Żuchowicz / Agencja Wyborcza.pl

Komisarz ds. obrony – o możliwości stworzenia takiego stanowiska w Komisji Europejskiej mówiła jej szefowa Ursula von der Leyen. Jednym z kandydatów ma być Radosław Sikorski. Nazwisko polskiego ministra spraw zagranicznych wymienia „Politico”.

Podczas swojego wystąpienia na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa przewodnicząca KE Ursula von der Leyen oceniła, że utworzenie stanowiska specjalnego komisarza ds. obrony byłoby „rozsądnym” posunięciem. – Gdybym była przewodniczącą następnej Komisji Europejskiej, miałabym komisarza ds. obrony – powiedziała. W sobotnim przemówieniu Ursula von der Leyen zaapelowała również, aby wydatki na obronność traktować proeuropejsko. Szefowa KE wraz z przedstawicielami rządów krajów UE zapowiedziała zintensyfikowanie zbrojeń. 

Media: Radosław Sikorski przymierzany do nowej funkcji w Komisji Europejskiej

Pomysł utworzenia stanowiska komisarza ds. obrony ma popierać Europejska Partia Ludowa, z którą związana jest von der Leyen. Jak ustaliło „Politico”, wśród potencjalnych kandydatów do nowej funkcji w Komisji Europejskiej miał się znaleźć Radosław Sikorski. Zdaniem informatora portalu polski polityk ma być wyraźnie zainteresowany takim stanowiskiem. Według „Politico” na liście kandydatów pojawia się także premierka Estonii Kaja Kallas. 

Szef MSZ Radosław Sikorski na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa

W Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa bierze udział także minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Jednym z głównych tematów spotkania jest „poszukiwanie sposobów dalszego wsparcia walczącej Ukrainy”. Na marginesie konferencji szef polskiej dyplomacji spotkał się z przedstawicielami Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Jak informuje MSZ w mediach społecznościowych, rozmowa z amerykańskimi senatorami Jeanne Shaheen, Jimem Rischem i Petem Rickettsem skupiła się głównie na możliwościach wsparcia dla Ukrainy oraz zbliżającym się szczycie NATO w Waszyngtonie.

Z kolei rozmowa z ministrem spraw zagranicznych w gabinecie cieni brytyjskiej Partii Pracy Davidem Lammym dotyczyła relacji Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej w zakresie bezpieczeństwa i obronności oraz wsparcia Ukrainy na drodze do członkostwa NATO. Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa potrwa do niedzieli.

Źródło: gazeta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com