Mnóstwo kopalni (również niemieckich i czeskich) węgla w regionie. Ale tylko Turów przeszkadza „ekologom”…

By Wolkenkratzer - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=81685742; twitter.com/PGE

Trzy organizacje ekologiczne wniosły skargę na decyzję ws. kopalni Turów. W efekcie WSA w Warszawie wstrzymał wykonanie decyzji środowiskowej dotyczącej koncesji na wydobycie węgla. Polska Grupa Energetyczna przedstawiła mapkę innych kopalni w regionie (tych niemieckich i czeskich), „ale tylko ta w Turowie przeszkadza zielonym działaczom”…

Na wniosek Die Grosse Kreisstadt Zittau, czeskiego i niemieckiego oddziału Greenpeace oraz Fundacji Frank Bold sędziowie żądają zamknięcia kopali Turów.

Polska Grupa Energetyczna przedstawiła mapkę kopalni węgla w tym regionie. Jak widać, są kopalnie niemieckie i czeskie, które mają znacznie większe wydobycie, niż ta w Turowie.

Niemieckie firmy wydobywcze, które posiadają kopalnie węgla brunatnego w regionie:

  • Mibrag – kopalnie Profen, Vereinigtes Schleenhain
  • Leag – kopalnie Welzow Sud, Janschwalde, Nochten, Reichwalde

Czeskie firmy wydobywcze, które posiadają kopalnie węgla brunatnego w regionie:

  • Cez – kopalnie Bilina, Nastup Tusimice
  • Sev.en Energy – kopalnie Vrsany, Csa,
  • Sokolovska uhelna – kopalnia Jifi

„Ale tylko ta w Turowie przeszkadza zielonym działaczom”

– zaznacza PGE.

We wspólnym komunikacie Fundacja Frank Bold, Greenpeace oraz Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA przekazały, że Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że w sprawie dotyczącej kopalni Turów zachodzi niebezpieczeństwo wyrządzenia znacznej szkody w środowisku i wstrzymał wykonanie decyzji środowiskowej dla przedsięwzięcia.

„To na tej podstawie w lutym 2023 roku Ministerstwo Klimatu i Środowiska przedłużyło koncesję na wydobycie węgla” – napisano w komunikacie.

Skargę na decyzję środowiskową złożyły jesienią 2022 roku m.in. trzy wymienione wyżej organizacje. Ekolodzy zwrócili uwagę, że postanowienie WSA w Warszawie nie jest prawomocne i przysługuje możliwość wniesienia zażalenia do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

WSA w Warszawie wstrzymał wykonanie decyzji środowiskowej dotyczącej koncesji na wydobycie węgla dla kopalni w Turowie po 2026 r. Skargę na decyzję środowiskową złożyły jesienią 2022 roku m.in. Fundacja Frank Bold, Greenpeace oraz Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA.

Nie pozwolimy zamknąć Turów. Ani polskie ani europejskie sądy nie są od tego żeby zamykać legalnie działające przedsiębiorstwo. Działalność Kopalni Turów do 2044 r. jest kluczowa z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego Polski

– ocenił Wojciech Dąbrowski, prezes PGE.

Źródło

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com