Morawiecki, Emilewicz i inni. Zapowiadają 11 zawiadomień do prokuratury

Fot. Adam Stępień / Agencja Wyborcza.pl

Mateusz Morawiecki, Zbigniew Rau, Jadwiga Emilewicz i 8 innych osób miało nadużyć uprawnień – do takiego wniosku doszła sejmowa komisja śledcza ds. afery wizowej. We wtorek zaprezentowała raport i zapowiedziała złożenie zawiadomień do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa.

Raport końcowy komisji śledczej ds. afery wizowej: Członkowie komisji podsumowali swoje ustalenia na posiedzeniu we wtorek 26 listopada. Zapowiedziano złożenie wniosków do prokuratury. Obejmą 11 osób, między innymi byłego premiera Mateusza Morawieckiego,byłą wicepremierkę Jadwigę Emilewicz i byłego szefa MSZ Zbigniewa Raua. Zarzuty pod ich adresem dotyczą nadużycia uprawnień. W projekcie raportu przedstawiono system wydawania wiz dla cudzoziemców, kiedy w Polsce rządziła Zjednoczona Prawica, nieprawidłowości z tym związane oraz skalę procederu. – W Ministerstwie Spraw Zagranicznych funkcjonował korupcjogenny system umożliwiający załatwianie wiz z pominięciem obowiązujących procedur – mówił przewodniczący Marek Sowa.

Wnioski komisji śledczej ds. afery wizowej: Przewodniczący dodał, że „politycy PiS-u posiadali wiedzę o procederze, jego skali i kierunkach migracji”. – Pomimo to nie podjęli działań, aby zapobiec tej sytuacji. Afera wizowa pogorszyła stan polskiego bezpieczeństwa i negatywnie wpłynęła na postrzeganie Polski na arenie międzynarodowej – mówił poseł KO. Na platformie X zamieścił z kolei grafikę i opinię biegłego, jak system wizowy był w Polsce rozmontowywany za rządów Zjednoczonej Prawicy. „Zmiany legislacyjne miały doprowadzić do powstania 'fabryki wiz’ pod bezpośrednim nadzorem Ministra Spraw Zagranicznych” – wskazał szef komisji śledczej Marek Sowa. Debatę nad projektem raportu końcowego zaplanowano na następny wtorek, 3 grudnia.

Afera wizowa w resorcie Zbigniewa Raua: Śledztwo w sprawie nieprawidłowości przy wydawaniu wiz rozpoczęło się 7 marca 2023 roku. Lubelski pion PZ Prokuratury Krajowej informował, że śledztwo obejmuje trzy główne wątki i 9 podejrzanych. W tej grupie są były wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk i jego współpracownik Edgar Kobos, który w 2023 roku spędził trzy miesiące w areszcie. Pierwszy wątek śledztwa dotyczy pośredniczenia w uzyskaniu wiz uprawniających do wjazdu do Polski oraz powoływania się na wpływy w MSZ i w polskich placówkach dyplomatycznych. Drugi – przekroczenia uprawnień lub niedopełnienia obowiązków przez urzędników MSZ w związku z działalnością Kobosa. Trzeci – obejmuje przebieg prac legislacyjnych związanych ze zmianami ustawy o cudzoziemcach.

Źródło: gazeta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com