Morawiecki leci do Paryża na spotkanie z Macronem. Celem „ujednolicenie podejścia do tego, co robi Rosja”

Fot. Jakub Włodek / Agencja Wyborcza.pl

Jeszcze w niedzielę premier Mateusz Morawiecki spotka się w Paryżu z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Szef polskiego rządu weźmie również udział w konferencji z udziałem przedstawicieli francuskiej organizacji pracodawców.

Mateusz Morawiecki i Emmanuel Macron mają rozmawiać między innymi o zwiększeniu zdolności obronnych Europy i zabezpieczeniu wschodniej flanki. Na spotkaniu będzie też mowa o dalszym wsparciu dla walczącej Ukrainy oraz o pomocy dla Ukraińców uciekających przed wojną.

Morawiecki leci do Francji. Spotka się z Macronem

Francuskie media pisały w weekend, że Polska i Francja stały w ostatnim czasie po różnych stronach barykady jeśli chodzi o stosunki z Rosją. Nasz kraj zabiegał o nakładanie daleko idących sankcji na Kreml i całkowite wykluczenie Rosji ze społeczności międzynarodowej, Francja była tu bardziej ostrożna i nadal szukała dialogu.

Według Mateusza Morawieckiego istotne jest, by Polska i Francja znalazły w tej kwestii wspólny mianownik. – Ujednolicenie naszego podejścia do wojny na Ukrainie, do tego, co Rosja robi na Ukrainie, jest bardzo ważne – przekazał premier na konferencji prasowej.

Podczas spotkania przywódców w Paryżu będzie też mowa o energetyce. Polski premier zaproponuje francuskiemu prezydentowi zawieszenie albo zmianę wysokości opłat za emisję dwutlenku węgla. – Dziś widzimy doskonale, że Kreml, poprzez rozpoczęcie tej wojny wzbudził potężną falę inflacji na całym świecie. Ta inflacja puka do naszych domów, ale także do domów w Niemczech, Holandii, Wielkiej Brytanii – powiedział Mateusz Morawiecki.

O tym, że polski i francuski przywódca będą rozmawiać o „wyzwaniach europejskiej suwerenności w zakresie obronności i bezpieczeństwa, a także współpracy na rzecz pełnego bezpieczeństwa wschodniej flanki Europy” informował również pod koniec tygodnia Pałac Elizejski.

Szef polskiego rządu w Paryżu weźmie również udział w spotkaniu z przedstawicielami francuskiej organizacji pracodawców MEDEF. Kancelaria premiera zwraca uwagę, że dwa lata temu Polska i Francja podpisały Program Współpracy na lata 2020-2030. Francja – jak zaznaczono w rządowym komunikacie – pozostaje jednym z głównych partnerów handlowych i inwestycyjnych naszego kraju.

Francuskie media zwracają również uwagę, że polsko-francuskie stosunki uległy ostatnio pewnej poprawie, po tym jak grupa 146 polskich strażaków uczestniczyła w gaszeniu pożarów w departamencie Żyronda w południowo-zachodniej Francji.

Źródło: gazeta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com