Morawiecki o proteście pracowników ochrony zdrowia: Nie ma służyć wypracowaniu autentycznego porozumienia

Fot. Maciek Jaźwiecki / Agencja Gazeta

Pracownicy ochrony zdrowia formułują swoje postulaty tak, aby „nie doprowadzić do jakiegokolwiek porozumienia” – twierdzi Mateusz Morawiecki. Premier jest zdania, że propozycje PiS dla medyków są „szczodre”.

Mateusz Morawiecki w rozmowie z PAP stwierdził, że postulaty pracowników ochrony zdrowia są „zaporowe w porównaniu do tego, jakie były postulaty jeszcze niedawno” i „formułowane w taki sposób, żeby nie doprowadzić do jakiegokolwiek porozumienia”.

–  Chyba ogromna większość z nas zdaje sobie z tego sprawę. Uważam, że ten strajk – tak skonstruowany, tak sformułowany nie ma służyć wypracowaniu autentycznego porozumienia – przekonywał premier.

Morawiecki stwierdził również, że propozycje rządu PiS są „szczodre” i „przekraczają nawet te postulaty sprzed paru lat, które medycy sami formułowali”. Jednocześnie szef rządu nie zdecydował się dotąd na spotkanie z przedstawicielami protestujących. Doszło jedynie do rozmów ministra zdrowia Adama Niedzielskiego m.in. z przedstawicielką nieprotestującej NSZZ „Solidarność” Marią Ochman. Medycy z Białego Miasteczka podkreślali, że nie została ona upoważniona do negocjacji w imieniu protestujących. 

11 września pracownicy ochrony zdrowia otworzyli Białe Miasteczko 2.0 przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów. Medycy domagają się rozmów z ministrem zdrowia i premierem. Adam Niedzielski zaprosił ich spotkanie, ale bez udziału Mateusza Morawieckiego, po czym stwierdził, że niepojawienie się oznacza „pewną bojaźliwość, jeżeli chodzi o prowadzenie merytorycznej rozmowy”. 

Tragedia na terenie Białego Miasteczka

W sobotę rano doszło do wypadku na terenie Białego Miasteczka. Podczas konferencji prasowej padł strzał. Ze wstępnych ustaleń wynika, że starszy mężczyzna dokonał samookaleczenia. Z obrażeniami twarzy trafił do szpitala, gdzie zmarł. 

Ofiara miała 94 lata, funkcjonariusze znaleźli przy mężczyźnie dwie sztuki broni i list. Napisał w nim, że odbiera sobie życie w proteście przeciwko strajkowi służby zdrowia. „Bo jest polityczny przeciw Polsce PiS!” – miał napisać.

Protestujący z powodu tragedii zawiesili działanie Białego Miasteczka. W niedzielę mają poinformować o dalszych planach.

Źródło: https://wiadomosci.gazeta.pl/

About Post Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com