Morawiecki: Państwa, które myślą podobnie muszą ze sobą bardzo blisko współpracować – tak jak Polska i Japonia

twitter.com/PremierRP/screen

Ważne, aby Polska i Japonia blisko współpracowały nad przełamywaniem przejawów agresywnej polityki – powiedział premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z szefem japońskiego rządu Fumio Kishidą.

Szef rządu podkreślił też, że wizyta przywódcy Chin w Moskwie napawa niepokojem i wskazywał, że oś Chiny-Rosja jest niebezpieczna.

🇵🇱 🇯🇵 W #KPRM trwa spotkanie premiera @MorawieckiM i premiera Japonii Fumio Kishidy @kishida230.

➡️ Liderzy omawiają aktualną sytuację na Ukrainie 🇺🇦 i kwestie dalszego wielowymiarowego wsparcia tego kraju w walce z rosyjskim agresorem. pic.twitter.com/FBKajI7a8A

— Kancelaria Premiera (@PremierRP) March 22, 2023

Powracający z Ukrainy premier Japonii Fumio Kishida przebywa w środę w Warszawie, gdzie po godz. 8 spotkał się w KPRM w premierem Mateuszem Morawieckim.

„Nasze kraje leżą po dwóch skrajnych stronach, granicach Rosji, ale doskonale rozumiemy zagrożenie płynące z imperializmu rosyjskiego dla pokoju na świecie i dla porządku międzynarodowego” – mówił szef polskiego rządu podczas wspólnych oświadczeń.

„Dziękuję za wizytę pana premiera w Kijowie, bo ona jest wyraźnym dowodem i symbolem wsparcia dla ambicji Ukrainy, dla planów utrzymania suwerenności, integralności terytorialnej, dla obrony wolności i demokracji”

– podkreślał.

Morawiecki wskazywał na to, że na naszych oczach rodzi się nowy porządek geopolityczny. „Państwa, które myślą podobnie o pokoju, o stabilności, o wolności, muszą ze sobą bardzo blisko współpracować – tak jak Polska i Japonia” – mówił.

„Wizyta prezydenta Chin (Xi Jinpinga) w Moskwie napawa nas również niepokojem. Ta oś Chiny-Moskwa jest niebezpieczna. Staramy się przekonywać Chiny, aby nie wspierały Rosji w jej agresywnej polityce międzynarodowej” – powiedział polski premier.

🇵🇱🇯🇵 Premier @MorawieckiM: Dziękuję bardzo @JPN_PMO za to spotkanie. Rok temu spotkaliśmy się w Brukseli, gdzie omawialiśmy temat agresji Rosji na Ukrainę. Nasze kraje leżą po dwóch skrajnych stronach Rosji, ale doskonale rozumiemy zagrożenia płynące z jej imperializmu. pic.twitter.com/pOdh5tG22U— Kancelaria Premiera (@PremierRP) March 22, 2023

Jak dodał, „niezwykle ważne jest, aby rozumiały tą agresywną rosyjską politykę państwa globalnego Południa”. „Dziś z panem premierem dużo rozmawialiśmy także o tym, jak pokazywać tę politykę rosyjską wobec świata, globalnego Południa, tak żeby nie było tam wsparcia dla Rosji” – mówił Morawiecki.

Wskazywał także, że okres szybkiego rozwoju jest zagrożony przez zmianę globalnego porządku.

„Dlatego tak ważne jest, aby Polska i Japonia – tak blisko, jak do tej pory – współpracowały ze sobą nad przełamywaniem różnych przejawów agresywnej polityki”

– podkreślał.

„Dziękuję, że Japonia tak mocno angażuje się w sprawy związane z bezpieczeństwem” – mówił Morawiecki i zapowiedział, że na rozpoczynającym się w czwartek szczycie Rady Europejskiej w Brukseli będzie mówił o roli Japonii w przywróceniu stabilności w regionie i na świecie.

Po godz. 9:30 w Pałacu Prezydenckim premiera Japonii Fumio Kishidę przyjął prezydent Andrzej Duda.

Źródło

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com