Müller: Polska wyśle do Niemiec oficjalną notę w sprawie przekazania Ukrainie czołgów Leopard

Fot. Moritz Frankenberg/dpa via AP

– Polska wyśle do Niemiec oficjalną notę w sprawie przekazania Ukrainie czołgów Leopard – poinformował w poniedziałek w programie „Gość Wiadomości” w TVP Info rzecznik rządu. Piotr Müller dodał, że taki dokument zostanie skierowany do Berlina „w najbliższych dnia”.

Rzecznik rządu Piotr Müller zapowiedział w TVP Info, że Polska wyśle do Niemiec oficjalną notę w sprawie przekazania Ukrainie polskich czołgów Leopard. Zaznaczył, że działania i zabiegi dyplomatyczne są prowadzone w ramach koalicji państw, które wspierają Ukrainę w wojnie z Rosją.

Müller podkreślił, że stanowisko Niemiec w sprawie dostaw czołgów dla Ukrainy zmienia się, ale „zajmuje to bardzo dużo cennego dla Ukrainy czasu”.

Müller: Polska wyśle do Niemiec oficjalną notę w sprawie przekazania Ukrainie leopardów

Rzecznik rządu podkreślił w programie „Gość Wiadomości”, że presja dyplomatyczna ma sens. 

Formalnie będziemy notę dopiero kierować, bo pamiętajmy, że chcemy to zrobić w ramach koalicji państw, ale najpierw rozmowy dyplomatyczne. Wysyłanie formalnej noty będzie możliwe w momencie, gdy dyplomatycznie zostanie to uzgodnione. Chcemy to zrobić wspólnie

– mówił Piotr Müller. W ostatnich dniach kilka europejskich państw, w tym Polska, zadeklarowało gotowość do wysłania leopardów na Ukrainę. Do tej pory brakowało jednak zgody niemieckich władz.

W niedzielę w wywiadzie dla francuskiej telewizji LCI niemiecka ministerka spraw zagranicznych Annalena Baerbock zapowiedziała, że jeśli Polska wystąpi do Niemiec o zgodę, Berlin nie będzie się temu sprzeciwiać. Polskie władze przekazały, że taki wniosek zostanie wkrótce wysłany, ale podkreślają jednocześnie, iż Polska przekaże czołgi bez względu na stanowisko Niemiec.

Spotkanie międzyparlamentarne NATO – Ukraina

– Podczas poniedziałkowego spotkania międzyparlamentarnego NATO – Ukraina w Brukseli uczestnicy omówili zwiększenie pomocy wojskowej ze strony Sojuszu – poinformował przewodniczący stałej delegacji Rady Ukrainy w Zgromadzeniu Parlamentarnym NATO Jewhen Czernew. Zaznaczył, że omówiono również postępy Ukrainy na rzecz członkostwa w NATO oraz pogłębienie współpracy z Sojuszem.

– Jeśli chodzi o wyniki spotkania z Jensem Stoltenbergiem (szefem NATO), to potwierdził on, że nasi partnerzy przeszli od „pomocy Ukrainie w przetrwaniu do pomocy Ukrainie w zwycięstwie”. Potwierdzają to wyniki spotkania w Ramstein, gdzie otrzymaliśmy gwarancje dostaw większej liczby sprzętu ofensywnego i pojazdów pancernych – powiedział.

Sekretarz Generalny Jens Stoltenberg przyjął Honorową Nagrodę parlamentu Ukrainy. Zapewnił o dalszym wsparciu dla Ukrainy. – Dziękuję bardzo. To naprawdę wielki zaszczyt otrzymać tę nagrodę. Sojusznicy z NATO udzielają Ukrainie bezprecedensowej pomocy wojskowej, finansowej i humanitarnej po to, by wesprzeć prawo Ukrainy do samoobrony. Z zadowoleniem przyjmujemy ogłoszenie przez sojuszników dostaw bardziej zaawansowanej i ciężkiej broni na spotkaniu w Rammstein w zeszłym tygodniu. Aby osiągnąć pokój jutro, Ukraina pilnie potrzebuje więcej broni dziś – powiedział Jens Stoltenberg.

Jak poinformował Jewhen Czernew, po spotkaniu sekretarz generalny NATO wyruszył do Niemiec na rozmowę z kanclerzem Olafem Scholzem.

Źródło: gazeta.pl

About Post Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com