Nagła dymisja wiceszefa resortu spraw zagranicznych. „GW” o kulisach: Szok w PiS

Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl

Zdymisjonowany wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk był odpowiedzialny za utworzenie obwodów do głosowania za granicą – informuje „Gazeta Wyborcza”. Jej dziennikarze podkreślają, że nagłe odwołanie wiceministra w ubiegłym tygodniu wywołało konsternację w Prawie i Sprawiedliwości. Politycy partii nie komentują decyzji szefa rządu.

Dziennikarze „GW” podkreślają, że nikt z Prawa i Sprawiedliwości nie chce komentować dymisji Piotra Wawrzyka, a ludzie w partii są w szoku. Przypomnijmy, Wawrzyk został nagle odwołany w czwartek po wizycie w MSZ agentów Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Jako oficjalny powód podano „brak satysfakcjonującej współpracy”. Jednak nieoficjalnie mówi się ukrywaniu prawdziwych powodów – polityk stracił również miejsce na liście wyborczej PiS. Wawrzyk miał wystartować z listy w okręgu świętokrzyskim, tym samym z którego do wyborów kandyduje Jarosław Kaczyński. Powstał bowiem problem z obwodowymi komisjami wyborczymi poza granicami Polski, za których stworzenie odpowiadał odwołany wiceszef resortu spraw zagranicznych. Komisji tych początkowo miało być 400 – czytamy w „GW”. Cztery lata temu było ich 320, w połowie sierpnia Wawrzyk deklarował stworzenie 360 komisji. Nadal jednak nie ukończono rozporządzenia w tej sprawie i niewiele wiadomo o nowych obwodach – wskazuje dziennik. I pisze o obawach opozycji o przeliczenie głosów spoza Polski, gdzie ok. 70 proc. wyborców głosuje na opozycję. O prawie do głosowania Polaków za granicą wypowiadał się również rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek. Przypomniał, że już w wyborach prezydenckich część głosów z zagranicy nie została uwzględniona, a „obecna ordynacja w dużym stopniu ogranicza prawo wyborcze Polaków za granicą”.

Robert Tyszkiewicz, poseł Koalicji Obywatelskiej i przewodniczący sejmowej komisji łączności z Polakami za granicą, ocenił, że „dymisja Wawrzyka to najlepsza autorecenzja indolencji i chaosu w organizacji wyborów przez PiS”. – Na 44 dni przed wyborami Polacy za granicą nie wiedzą, gdzie mają głosować – cytuje „Wyborcza”. Dodatkowo w tym roku problematyczne mogą być dwie kwestie: po pierwsze, zgodnie z nową ordynacją liczenie głosów będzie przedłużone, bo każdy głos ma być okazywany członkom komisji przez jej przewodniczącego. Po drugie – komisja ma liczyć głosy referendalne. 

Wiceszef MSZ niespodziewanie zdymisjonowany. W tle afera wizowa i przygotowania do wyborów poza granicami Polski

W poniedziałek o dymisji mówił szef rządu podczas konferencji prasowej w Tomaszowie Mazowieckim. Mateusz Morawiecki zapewnił, że „toczy się podstępowanie wyjaśniające i odpowiednie służby będą mogły przedstawić informacje, jeśli uznają to za stosowne”. – Chcemy zachować absolutną transparentność i uczciwość. Jak tylko natrafiamy na ślady nieprawidłowości, (…) to pozostawiamy sprawy do wyjaśnienia. Dymisja nastąpiła, aby przeciąć jakiekolwiek wątpliwości – zaznaczył premier, cytowany przed Polską Agencję Prasową.

Zagranicznych i doniesienia medialne wskazujące, że dymisja związana jest z działaniami CBA.

W poprzednim tygodniu „GW” informowała z kolei, że pogłoski o dymisji Wawrzyka pojawiły się w czwartek, tego samego dnia, w którym premier go odwołał. Według ustaleń dziennika powodem może być między innymi „rozporządzenie o ułatwieniach dla pracowników zagranicznych m.in. z Iranu, Pakistanu, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, którzy mieli przyjechać do Polski. Według dokumentu miały być ich setki tysięcy. Odpowiedzialnym z ramienia MSZ za przygotowanie dokumentu był właśnie Piotr Wawrzyk”. Ostateczny kształt rozporządzenia „miał wzbudzić gniew prezesa Jarosława Kaczyńskiego”. Dziennik zaznacza, że wicepremier został ośmieszony przez lidera PO Donalda Tuska, ponieważ w czasie gdy ogłosił konieczność przeprowadzania referendum ws. mechanizmu relokacji, były premier zarzucił mu, że „z jednej strony telewizja pokazuje sceny z Francji, a prezes szczuje na emigrantów, z drugiej zaś chce ich wpuścić setki tysięcy”.

Źródło: gazeta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com