Polacy najbardziej przychylni Unii w Europie. Choć ogólny trend powinien niepokoić Brukselę

fot. Maciej Luczniewski/ - /Gazeta Polska

Polacy pozostają jednym z najbardziej euroentuzjastycznych państw UE, choć odsetek przychylnie oceniających Wspólnotę w ostatnich latach istotnie zmalał. Pew Research Center wskazuje, że ma to związek z sytuacją rolników i ich protestami. Spadek pozytywnych ocen dla UE jest jednak dostrzegalny w ostatnich latach w wielu innych krajach i badacze mówią wprost o pewnym trendzie.

„Na kilka dni przed wyborami do Parlamentu Europejskiego prestiżowy waszyngtoński instytut badania opinii publicznej Pew opublikował sondaż, z którego wynika, że 76 proc. Polaków odnosi się pozytywnie do Unii. To najlepszy wynik wśród wszystkich badanych krajów. Tylko 21 proc. z nas niechętnie odnosi się do integracji” – napisano w „Rzeczpospolitej”.

Dodano, że „na drugim biegunie znajduje się Francja”.

„Od 2017 r. prezydentem pozostaje Emmanuel Macron, a kraj nie miał od dekad tak zaangażowanego w rozwój integracji przywódcy. A jednak tylko 52 proc. Francuzów pozytywnie odnosi się do zjednoczonej Europy, podczas gdy niewiele mniej (47 proc.) ma do niej stosunek nieprzychylny

– podano.

Gorzej poparcie dla UE wygląda – wśród badanych państw – tylko w Grecji, gdzie nieprzychylnie o UE wyraża się 53 proc. społeczeństwa.

Wśród krajów, gdzie notuje się najwyższe poparcie dla UE, znalazły się za Polską Szwecja oraz Holandia, a w dalszej kolejności Hiszpania, Niemcy, Węgry oraz Włochy.

Średnia wśród badanych to 63 proc. odnoszących się pozytywnie do UE i 36 proc. krytycznych wobec Wspólnoty.

„Oceny UE osiągnęły rekordowy poziom w wielu krajach członkowskich w 2022 r. po inwazji Rosji na Ukrainę. W 2023 r. pozytywne oceny nieco spadły, a w tym roku – spadkowa tendencja w wielu krajach jest kontynuowana”

– pisze Pew Research Center.

Centrum badawcze zwraca uwagę, że w Polsce w porównaniu z 2023 r. odnotowano największy spadek przychylnych UE ocen – z poziomu 88 proc. do 76 proc. Jako powód wskazano głównie protesty rolników. Spadek pozytywnych ocen nie jest jednak tylko polskim doświadczeniem – Pew zauważa, że w Niemczech odsetek ten w 2022 r. wynosił 78 proc., a dziś – 63 proc.

Źródło: Rzeczpospolita, pewresearch.org, niezalezna.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com