Polska dostanie zielone światło z Brukseli ws. zerowego VAT-u? Rafalska: Trzeba przyprzeć Komisję do muru

fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

– Myślę, że to jest przez wszystkich bardzo oczekiwany ruch, niezwykle potrzebny. Mówimy tutaj o żywności, a nie innych dobrach, a więc o czymś, co jest absolutnie niezbędne. Nie chcemy przecież, żeby ludzie ograniczali swoje wydatki na żywność – powiedziała europosłanka Prawa i Sprawiedliwości pytana o to, czy Komisja Europejska zdecyduje się na szybką zmianę w Dyrektywie VAT, która zezwoli krajom członkowskim na obniżkę VAT-u na żywność do 0 procent.

W ramach drugiej tarczy antyinflacyjnej obniżamy do zera VAT na żywność – powiedział premier Mateusz Morawiecki na wtorkowej konferencji prasowej. Zapowiedział, że zmiany nastąpią od 1 lutego.

– Do zera obniżamy VAT na żywność. Koszt tegoroczny przekroczyć może 6 mld, może nawet do 7 mld, niektóre szacunki pokazują, ale jest to bardzo ważne. I tutaj apeluję do wszystkich przedsiębiorców, którzy handlują towarami żywnościowymi o odpowiednie obniżenie cen produktów (…). To jest bardzo ważne. To nie jest dzisiaj zarobek przedsiębiorców, to jest część, która trafia do budżetu państwa polskiego.

– wyjaśnił szef rządu, który wskazał, że obniżenie stawki VAT do zera powoduje, że od 1 lutego powinny spaść ceny.

Na taką obniżkę VAT-u na żywność nie pozwalają jeszcze unijne przepisy. Umożliwią to jednak zmiany w Dyrektywie VAT. Państwa członkowie zyskają większą swobodę w stosowaniu niższych stawek VAT.- Zerowa stawka VAT na żywność będzie legalna w przyszłości – powiedział w grudniu na konferencji prasowej w Brukseli komisarz UE ds. gospodarczych Paolo Gentiloni. Nie sprecyzował, kiedy dokładnie się to stanie.

Potrzebny ruch 

Zapytaliśmy europoseł Prawa i Sprawiedliwości Elżbietę Rafalską o to, czy jej zdaniem Komisja Europejska zdąży wprowadzić odpowiednie przepisy do 1 lutego. – Myślę, że to jest przez wszystkich bardzo oczekiwany ruch, niezwykle potrzebny. Mówimy tutaj o żywności, a nie innych dobrach, a więc o czymś, co jest absolutnie niezbędne. Nie chcemy przecież, żeby ludzie ograniczali swoje wydatki na żywność – powiedziała.

– To decyzja konieczna. Czas w tej sprawie nagli, bo każdy miesiąc ma tutaj ogromne znaczenie – dodała polityk. 

Presja na KE

Elżbieta Rafalska podkreśliła, że zgoda Komisji Europejskiej jest potrzebna do tego, aby ta obniżka VAT w Polsce mogła obowiązywać. – Myślę, że w tej sprawie trzeba po prostu wywierać presję. Już wiemy, że można procedować i przyjmować projekty takie nagłe dosyć szybko – zauważyła. 

– Trzeba przyprzeć też Komisję do muru i mówić, że się nie cofniemy, bo nam ta zgoda jest potrzebna. Myślę, że Polska jest tutaj naprawdę dobrym przykładem takiego skutecznego i szybkiego działania, które obniża skutki społeczne inflacji dla grup najbardziej potrzebujących 

– zakończyła. 

Źródło

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com