Poseł Konfederacji skarżył się na UE. Wtrącił się Biedroń. „Ruska propaganda”

Radio ZET

Poseł Konfederacji Stanisław Tyszka stwierdził w niedzielę w Radiu ZET, że aborcja to „temat zastępczy”, a parlamentarzyści powinni rozmawiać m.in. o zmianach wprowadzanych przez Unię Europejską. Europoseł Nowej Lewicy Robert Biedroń zarzucił politykowi szerzenie „ruskiej propagandy”. – Wasi przyjaciele z Rosji wam to podpowiadają – powiedział.

– Minęło pół roku od wyborów parlamentarnych, cztery miesiące od powołania rządu, a my od polityków KO i Lewicy słyszymy tak: „pigułka, aborcja, pigułka aborcja”, non stop. Czy tym żyją Polacy? To jest sukces w ramach wewnętrznego piekiełka koalicyjnego Lewicy, czy udało się jej wciągnąć te kwestie na sztandary. (…) Myślę, że reszta koalicji ma z tym problem, dlatego że Lewica zrobiła to skutecznie, a jednocześnie wyborcy bardzo brutalnie ocenili Lewicę w wyborach samorządowych – stwierdził w niedzielę w programie „7. dzień tygodnia” w Radiu ZET poseł Konfederacji Stanisław Tyszka.

– [Aborcja – red.] to wielki temat zastępczy. Dlaczego my nie możemy mieć na tyle poważnej debaty publicznej, żeby mówić o takich sprawach, że tylko w tym tygodniu w Unii Europejskiej została przyjęta dyrektywa budynkowo-wywłaszczeniowa, norma Euro 7, rozporządzenie, ograniczenie emisji przemysłowej wyliczał Tyszka.

– Ruska propaganda – zareagował europoseł Nowej Lewicy Robert Biedroń.

– W poważnym państwie poważna debata dotyczy czego? Kieszeni obywateli. Dlaczego Trzecia Droga nie wprowadza swojego projektu dobrowolnego ZUS-u? – dodał Stanisław Tyszka.

– Wasi przyjaciele z Rosji wam to podpowiadają – skomentował Biedroń.

– Dlaczego nie ma mowy o podwyżce cen żywności od 1 kwietnia? Dlaczego nie mówimy, że za dwa miesiące wchodzą wyższe ceny energii? – kontynuował poseł Konfederacji.

Stanisław Tyszka o wniosku do TK ws. aborcji: Cyniczna gra ze strony Kaczyńskiego

Prowadzący Andrzej Stankiewicz zaznaczył, że w programie wielokrotnie dyskutowano o kwestiach, o których wspomniał Stanisław Tyszka. – Sprawa aborcji jest ważna. Mówi pan, że to temat zastępczy. Dlaczego pańska formacja w poprzedniej kadencji złożyła wniosek do Trybunału Konstytucyjnego? Jeżeli to jest temat zastępczy, no to po coście to robili? – dodał dziennikarz.

– Mój zarzut do PiS-u jest taki, że to była cyniczna gra ze strony Jarosława Kaczyńskiego (…). Posłowie Konfederacji podpisali się pod tym wnioskiem, to był wniosek posłów PiS-u. To był wniosek do kontrolowanego jednoosobowo TK. Orzeczenie było na życzenie Kaczyńskiego. To była cyniczna gra, dlatego że ona polegała na rozhuśtaniu emocji. Aborcja jest gigantycznym tematem zastępczym, polegającym na instrumentalnym wykorzystywaniu emocji obywateli. I przez jedną stronę, i przez drugą stronę – mówił Stanisław Tyszka.

Konfederacja o „dyrektywie wywłaszczeniowej”. Czego ona dotyczy?

Wspomniana przez posła Konfederacji Stanisława Tyszkę „dyrektywa budynkowo-wywłaszczeniowa” to dyrektywa EPBD o charakterystyce energetycznej budynków. Zakłada ona m.in., że od 2030 r. wszystkie nowe budynki mieszkalne będą musiały być zeroemisyjne, a do 2040 r. państwa członkowskie będą musiały wdrożyć plany wycofania kotłów na paliwa kopalne. Konfederacja nazywa dyrektywę „wywłaszczeniową”, bo, zdaniem polityków tego ugrupowania, „doprowadzi do ruiny finansowej miliony Polaków, których nie będzie stać na kosztowne remonty swoich domów, by osiągać fantazje klimatycznych wariatów o ograniczaniu emisyjności budynków, w tym zakazu pieców na paliwa kopalne”.

– Po roku 2033, jeżeli będziemy chcieli sprzedać lub wynająć budynek, trzeba będzie mieć budynek w odpowiednim standardzie energetycznym, czyli w klasie D. (…) Nie będzie zmuszania do termomodernizacji dopóty, dopóki dana nieruchomość nie będzie oddawana pod wynajem lub wystawiona na sprzedaż, lub nie będzie to wynikać z krajowego programu termomodernizacji – tłumaczył w marcu w rozmowie z portalem Energetyka24.com Bartłomiej Orzeł, były pełnomocnik premiera ds. programu Czyste Powietrze.

– Jeżeli mówimy o kotłach na paliwa kopalne, to rok 2040 to jest koniec ich użytkowania, On się pokrywa z datami w strategiach krajowych. Mamy w tym względzie np. Program Czyste Powietrze i można powiedzieć, że EPBD to dyrektywa będąca swoistym wzmocnieniem tego programu. W ramach tej dyrektywy funkcjonować ma m.in. Społeczny Fundusz Klimatyczny, który będzie wspierał finansowo transformację gospodarstw domowych. Po drugie, następuje przekierowanie środków do osób najmniej zamożnych – zaznaczył ekspert.

Z kolei rozporządzenie Euro 7 wspomniane przez Stanisława Tyszkę dotyczy ograniczenia emisji gazów spalinowych z pojazdów drogowych oraz innych rodzajów emisji wytwarzanych np. podczas ścierania opon i hamowania. Rozporządzenie określa też wartości dopuszczalne trwałości akumulatorów.

Źródło: gazeta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com