Posiedzenie Sejmu. Polska 2050 i PSL za powołaniem komisji śledczej ds. wyborów korespondencyjnych

© AP

Posłowie Polski 2050 i PSL popierają powołanie komisji śledczej ds. wyborów korespondencyjnych. Jak przekonywali, organizacja wyborów prezydenckich w 2020 r. to przykład nadużywania władzy przez Zjednoczoną Prawicę i komisja śledcza powinna wykazać kto, jak i kiedy naruszył prawo.

W Sejmie trwa debata nad projektem uchwały autorstwa KO ws. powołania komisji śledczej do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości działań podjętych w celu przygotowania i przeprowadzenia wyborów prezydenckich w 2020 r. w formie głosowania korespondencyjnego. Pierwotnie głosowanie miało się odbyć tą drogą z powodu pandemii COVID-19, ostatecznie głosowanie w wyborach prezydenckich odbyło się tradycyjnie.

Poseł Polski 2050 – Trzeciej Drogi Bartosz Romowicz ocenił, że na początku tego tygodnia Prawo i Sprawiedliwość udowodniło, że powołanie komisji śledczej jest potrzebne. – Gdybyśmy w Polsce mieli niezależną prokuraturę, to byłbym spokojny, że komisja nie jest do niczego potrzebna. A wy, w poniedziałek, po raz kolejny pokazaliście, że prokuratorzy za sprawą politycznego nadzoru ministra sprawiedliwości-prokuratora generalnego, robią to, co wy chcecie. Prokuratura jest dziś na usługach polityków PiS lub Suwerennej Polski – powiedział Romowicz, przypominając o wszczęciu śledztwa ws. projektu ustawy wiatrakowej.

PSL popiera komisję

Polityk podkreślił, że jednym z zadań komisji śledczej powinno być ustalenie, gdzie dziś znajdują się dane osobowe z rejestru wyborców, które były udostępniane przez samorządowców.
Romowicz ocenił, że komisja jest potrzebna, a jej prace pokażą „kto, jak i kiedy naruszył prawo”.
Również inny poseł Polski 2050 – Trzeciej Drogi Marcin Skonieczka przekonywał, że wybory kopertowe to jaskrawy przykład nadużywania władzy przez Zjednoczoną Prawicę.

Jak mówił, komisja śledcza powinna wyjaśnić, kto odpowiada za wydanie milionów złotych na wybory, które się nie odbyły. Komisja – jak dodał – powinna pochylić się także kwestią nacisków na samorządowców w celu przekazania danych osobowych z rejestrów wyborców. „Był to pierwszy przykład w mojej 13-letniej pracy w samorządzie, kiedy władza centralna zmuszała do złamania prawa władze lokalne” – powiedział.

Skonieczka podkreślił, że jego klub popiera projekt uchwały ws. powołania komisji śledczej i zgłoszone do niego poprawki. Poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego – Trzeciej Drogi Jarosław Rzeparównież oświadczył, że jego klub popiera powstanie tej komisji.

Wskazywał, że organizowanie i przygotowanie wyborów na podstawie decyzji administracyjnych nie powinno mieć miejsca i było pozbawione podstaw prawnych. Zaznaczył, że organami, które przygotowują i realizują wybory są Państwowa Komisja Wyborcza i Krajowe Biuro Wyborcze.

Źródło

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com