Protest medyków. MZ o porozumieniu, a strajkujący o jego braku

East News, fot: Zbyszek Kaczmarek

Piotr Bromber po zakończeniu czwartkowych rozmów z przedstawicielami protestu medyków przekazał, że Ministerstwo Zdrowia zaproponowało wzrost wynagrodzeń w 2022 roku na poziomie 70 proc. od nakładów na ochronę zdrowia. Jak zaznaczono, jest to zgodne z ustawą 7 proc. PKB na zdrowie.

W komunikacie resortu czytamy również, że złożono propozycję „przeniesienia pielęgniarek z wykształceniem średnim, ale długim stażem, do wyższej grupy zaszeregowania”.

Ministerstwo Zdrowia w mediach społecznościowych dodało, że po 8 godzinach rozmów uzgodniono tabelę z grupą zawodów, która precyzuje poziom minimalnego wynagrodzenia w ochronie zdrowia.

Strajk Medyków. Propozycje Ministerstwa Zdrowia

„Przed nami dalsze rozmowy. Jesteśmy już jednak o krok dalej” – podkreślono w komunikacie.

Natomiast Komitet Protestacyjno-Strajkowy Ochrony Zdrowia zaprosił na Twitterze na konferencję prasową w Białym Miasteczku. Odbędzie się ona w środę o 17:00. Medycy mają przekazać na niej, jakie są szanse na porozumienie z resortem zdrowia.

Kolejne rozmowy przedstawicieli strajkujących medyków z Ministerstwem Zdrowia zaplanowano na czwartek.

Zobacz też: Prof. Wojciech Maksymowicz o czwartej fali. Kreśli czarny scenariusz00:34 / 01:19ZAMKNIJ

Strajk medyków. Podsumowanie czwartkowego spotkania

Po czwartkowym spotkaniu z przedstawicielami resortu zdrowia głos na konferencji w imieniu Naczelnej Rady Lekarskiej zabrał Tomasz Imiela.

– Jesteśmy po kilkugodzinnych rozmowach, w których trakcie poruszyliśmy wszystkie punkty postulatów i trzeba jasno sobie powiedzieć, że w większości punktów jesteśmy bardzo dalecy od uzyskania jakiegokolwiek porozumienia – powiedział Imiela.

Przedstawiciel Naczelnej Rady Lekarskiej odniósł się do słów wiceministra Brombera, który przekazał w rozmowie z mediami, że do porozumienia jest coraz bliżej. Zasugerował on, że może do niego dojść już niedługo.

– Nie chciałby się szerzej odnosić do słów ministra. Jest późno, rozumiem, że humor dopisuje. Obiektywnie patrząc na to co się dzieje w rozmowach, to w najważniejszych punktach jesteśmy bardzo daleko –  wyjaśnił.

– Jednocześnie jesteśmy otwarci na porozumienie, jeżeli będzie taka wola pójścia na kompromis w czwartek – podkreślił Imiela.

Źródło: Ministerstwo Zdrowia, Naczelna Izba Lekarska;

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com