Rosja nie ustaje w dezinformacjach na temat Polski

pixabay.com/TheDigitalArtist

Rosjanie nie ustają w dezinformacyjnych akcjach wymierzonych w Polskę. W ostatnich dniach propaganda Kremla twierdzi, że odbywające się ćwiczenia Defender Europe 2022 to próba inwazji na Ukrainę i zaanektowania jej zachodniej części.

Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn podkreślił, że w kolejnym etapie tej operacji teksty propagandowe sugerują, że trwające w Polsce ćwiczenia międzynarodowe są pretekstem do eskalacji sytuacji na granicy polsko-ukraińskiej, a nawet, że są elementem przygotowań do ataku na Ukrainę.

Ćwiczenia Defender – Europe 2022 rozpoczęły się 1 maja i potrwają do 27 maja. W manewrach na terenie Polski, poza żołnierzami Wojska Polskiego, biorą udział wojska z USA, Francji, Szwecji, Niemiec, Danii i Wielkiej Brytanii.

Jak poinformowało Ministerstwo Obrony w ćwiczeniach Defender Europe 2022 (DE22) oraz Swift Response 2022 (SR22) z udziałem polskich żołnierzy, które odbywają się na terytorium Polski oraz 8 innych państw, weźmie udział łącznie 18 tys. żołnierzy z ponad 20 krajów, z tego na terytorium Polski ok. 7 tys. żołnierzy i 3 tys. jednostek sprzętu. Resort zaznaczył, że DE22 i SR 22 należą do „serii cyklicznych szkoleń defensywnych, nie są one wymierzone przeciwko żadnemu państwu i nie mają związku z obecną sytuacją geopolityczną w regionie”. Dodał, że narodowy i międzynarodowy proces ich planowania rozpoczął się w 2021 roku.

Wyjaśniono, że Defender Europe 22 jest międzynarodowym, wspólnym i cyklicznym ćwiczeniem, organizowanym przez Amerykańskie Siły Zbrojne, które ma na celu budowanie gotowości i interoperacyjności między sojusznikami oraz partnerami USA i NATO.

– Wypowiedzi Prezydenta RP i Prezydenta Ukrainy są manipulowane w ramach działań propagandowych. Ich słowa prezentowane są jako zapowiedź chęci włączenia części Ukrainy do Polski. Aleksander Łukaszenka jest również zaangażowany w działania dezinformacyjne przeciwko Polsce, zapowiadając, że „Białoruś odpowie militarnie na polską agresję”

– wskazał na Twitterze Żaryn.

Dodał, że Łukaszenka po raz kolejny zasugerował, że Polska jest krajem zagrażającym Białorusi, a także zasugerował, że na granicy polsko-litewsko-białoruskiej dzieje się coś złego.

– Działania Łukaszenki są kontynuacją działań propagandowych, których celem jest ukazanie Polski jako kraju agresywnego wobec Białorusi i zagrażającego pokojowi. Jednocześnie swoimi kłamstwami Łukaszenko legitymizował ostatnie oskarżenia pod adresem Polski ze strony Kremla

 – stwierdził Żaryn.

Jak dodał, „działania reżimów białoruskiego i rosyjskiego mają na celu szkalowanie Polski, przedstawianie naszego kraju jako >podżegacza wojennego< i wskazywanie, że to Zachód jest agresywny wobec Rosji”.

Źródło

About Post Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com