Rosyjskie kłamstwa o „wyzwalaniu” przez Armię Czerwoną. Żaryn przypomina: Sowieci w Polsce byli okupantami
– Postawa RP wobec Rosji wynika nie z uprzedzeń, a z prawa zakazującego gloryfikowanie ustrojów totalitarnych – nazizmu i komunizmu. Sowieci w Polsce byli okupantami – napisał na Twitterze pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn. Dodał, że „Moskwa do dziś szerzy kłamstwa o „wyzwoleniu” Polski i innych krajów Europy Środkowej i wykorzystuje je do legitymizowania imperialnej polityki Rosji”.
Min. Żaryn przypomniał na Twitterze, że w Głubczycach na Opolszczyźnie zdemontowany został kolejny pomnik „wdzięczności Armii Czerwonej”. Stał tam od 1945 r., przez wszystkie te lata będąc nośnikiem propagandy o „wyzwolicielskim” micie czerwonoarmistów.
„Po II wojnie światowej Kreml wzniósł setki takich pomników – często w małych miejscowościach, by weszły na stałe do lokalnego krajobrazu i zakłamywały historię II Wojny Światowej”
– napisał.
Zwrócił uwagę, że „każda operacja demontażu – odbywająca się zgodnie z prawem przyjętym w 2016 r. – wywołuje ostrą reakcję propagandową Kremla”.
„Zwykle pod adresem RP padają wtedy oskarżenia o rusofobię, brak wdzięczności i bezczeszczenie miejsc pochówku żołnierzy Armii Czerwonej. Tymczasem postawa RP wobec Rosji wynika nie z uprzedzeń, a z prawa zakazującego gloryfikowanie ustrojów totalitarnych – nazizmu i komunizmu. Sowieci w Polsce byli okupantami”
– zaznaczył.
Podkreślił, że „działania władz wynikają także z doświadczeń historycznych, prawdy i trzeźwego osądu agresywnych poczynań Kremla”.
„Argument o bezczeszczeniu zwłok jest również kłamliwy – demontowane upamiętnienia nie są cmentarzami czy mogiłami, a pomnikami propagandy i fałszywego świadectwa. Ale dla porządku, np. szczątki czerwonoarmistów w Głubczycach zostały całościowo ekshumowane już w 1952 r.”
– przypomniał pełnomocnik rządu.
„Moskwa szerzy do dziś kłamstwa o 'wyzwoleniu’ Polski i innych krajów Europy Środkowej i wykorzystuje je do legitymizowania imperialnej polityki Rosji” – oznajmił Żaryn.