Rząd: Polska nieodpłatnie przekaże sprzęt wojskowy Ukrainie. Jest uchwała

Fot. Andrew Marienko / AP Photo

Rada Ministrów przyjęła uchwałę dotyczącą nieodpłatnego przekazania sprzętu wojskowego Ukrainie. Uchwała przewiduje przekazanie Siłom Zbrojnym Ukrainy składników mienia wojskowego pochodzącego z zasobów Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej – poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.

W komunikacie po zakończeniu posiedzenia rządu zapowiedziano, że Polska pozostaje solidarna z Ukrainą w obliczu zagrożenia ze strony Rosji. Rząd chce wesprzeć wschodniego sąsiada, dostarczając nieodpłatnie sprzęt wojskowy. 

„Decyzja o przekazaniu mienia wojskowego została podjęta w wyniku przeprowadzonej analizy, mając na uwadze konieczność zabezpieczenia bieżącej działalności polskich sił zbrojnych oraz utrzymania wymaganego poziomu zapasów naszego wojska. Oznacza to, że przekazanie sprzętu wschodniemu sąsiadowi nie spowoduje obniżenia gotowości bojowej polskich jednostek wojskowych” – napisano w komunikacie CIR.

Centrum Informacyjne Rządu podkreśliło, że przygotowaniem do transportu sprzętu wojskowego na Ukrainę zajmie się Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych a „przekazania sprzętu dokonają upoważnieni przedstawiciele Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej i Sił Zbrojnych Ukrainy”. 

Pod koniec stycznia BBN poinformowało, że Polska przekaże kilkadziesiąt tysięcy sztuk amunicji służącej do obrony w obliczu narastającego napięcia na granicy z Rosją. 

Trwają dostawy broni na Ukrainę

Nieustannie trwają dostawy broni na Ukrainę. Z USA wahadłowo lata cywilny samolot transportowy B747, wożący między innymi rakiety przeciwpancerne Javelin, granatniki i różnego rodzaju amunicję oraz wyposażenie. Wszystko w ramach zaaprobowanej jeszcze pod koniec 2021 roku pomocy wojskowej wycenianej na około 200 milionów dolarów.

W mijającym tygodniu na oficjalne ogłoszenie wsparcia Ukrainy zdecydował się też polski rząd. Planowane i uzgadniane od kilku tygodni porozumienie obejmuje dostawy odpalanych z ramienia rakiet przeciwlotniczych bardzo krótkiego zasięgu Piorun (początkowo informowano o starczych systemach Grom, ale potem MON zmienił zdanie), moździerzy, dronów rozpoznawczych i kilkudziesięciu tysięcy sztuk amunicji. Polska dołączyła tym samym do nadal wąskiego grona państw (USA, Wielka Brytania, Czechy i państwa bałtyckie), które zdecydowały się wesprzeć Ukrainę bronią.

Źródło: https://wiadomosci.gazeta.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com