Rządzący chcą pigułki „dzień po” bez kontroli. Prezydent Andrzej Duda o „bombie hormonalnej”

Tomasz Jędrzejowski - Gazeta Polska

Prezydent Andrzej Duda krytycznie wypowiedział się w sprawie ustawy dotyczącej tzw. pigułki „dzień po”. Nazwał ją „bombą hormonalną”. Zapowiedział jednocześnie, że decyzję, czy podpisać ustawę podejmie, gdy ta trafi do niego do rozpatrzenia.

Od lipca 2017 r. tzw. tabletki dzień po w Polsce są dostępne w tylko na receptę. Koalicja 13 grudnia chce jej dostępu nawet dla 15-latek, bez recepty. Prezydent był pytany o to, czy podpisze uchwaloną przez Sejm ustawę o pigułce „dzień po”.

Ja przypomnę, że ja na prośbę, na żądanie, na wnioski składane tutaj przez specjalistów z zakresu dermatologii zgłaszałem i jako projekt prezydencki została uchwalona ustawa, która ogranicza dostęp do solariów osobom poniżej 18. roku życia. Do solariów, nie do bomby hormonalnej, jaką jest ta pigułka

– odpowiedział.

Dopytany, czy rzeczywiście ten środek antykoncepcyjny to „bomba hormonalna”, prezydent odparł: „No, jest„.

„Ja oczywiście jak zawsze powiem, że każdą ustawę rozważę w momencie, kiedy ta ustawa trafi na moje biurko, ta ustawa jeszcze idzie do Senatu, ale powiem tak: pigułka dzisiaj jest dostępna” – powiedział Andrzej Duda. Na uwagę, że chodzi o dostępność bez recepty, prezydent powiedział, że „dzisiaj jest to pod kontrolą”. „A tu chodzi o to, by to było bez kontroli. Nie uważa pan, że to jest bardzo kontrowersyjny pomysł?” – dodał.

Nie chciał odpowiedzieć na pytanie, czy podpisałby ustawę, gdyby została zmieniona przez Senat tak, że byłaby dostępna bez recepty dla osób, które ukończyły 18 lat. „Poczekajmy na ustawę” – uciął. 

Źródło

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com