„Siła politycznej stabilności i ekonomicznego postępu w Europie”. Ważne słowa amerykańskiej agencji w kontekście Polski

Fot. Tomasz Jędrzejowski/ Gazeta Polska

W czwartek wieczorem należąca do Pentagonu Defense Security Cooperation Agency (DSCA; pol. agencja bezpieczeństwa współpracy obronnej) poinformowała, że amerykański Departament Stanu dał zielone światło na sprzedaż Polsce 800 pocisków rakietowych AGM-114R2 Hellfire za szacowaną kwotę 150 mln dolarów.

W komunikacie DSCA podkreślono, że:

„sprzedaż [pocisków] będzie wsparciem w realizacji celów polityki zagranicznej i bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych poprzez poprawę bezpieczeństwa członka NATO, który jest siłą zapewniającą polityczną stabilność i ekonomiczny postęp w Europie”.

Wskazano również, że sprzedaż pocisków przyczyni się do realizacji założonych przez Polskę celów militarnych zmodernizowania swojego potencjału przy jednoczesnym dalszym zwiększaniu interoperacyjności z USA i innymi sojusznikami. Podkreślono, że Polska nie będzie miała problemu z adaptacją uzbrojenia. 

Minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, przekazał na Twitterze, że rakiety będą stanowić uzbrojenie polskich śmigłowców wsparcia AW149, a integracji rakiet dokonają zakłady w Świdniku. – Czekamy na notyfikację Kongresu Stanów Zjednoczonych – podkreślił Błaszczak.

Źródło

About Post Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com