Specjalny list RPO do Tuska ws. reformy sądownictwa. Wiącek zażądał reakcji premiera
„Nie ulega wątpliwości, że pozbawione podstaw jest przyjmowanie założenia, iż osoby powołane na stanowiska sędziowskie od 2018 r. nie są sędziami” – uznał Marcin Wiącek. Zwrócił się też do Donalda Tuska w sprawie opinii Komisji Weneckiej.
O co chodzi: Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek skierował pismo do premiera Donalda Tuska, w którym zalecił politykowi, aby w reformie sądownictwa wziął pod uwagę opinię Komisji Weneckiej. 14 października zarówno ona, jak i Dyrektoriat Generalny ds. Praw Człowieka Rady Europy wydały opinię nt. europejskich standardów regulujących status sędziego.
Stanowisko Rzecznika: „Z opinii Komisji Weneckiej wynika w szczególności – co jest zbieżne ze stanowiskiem RPO – że z wyroków ETPC i TSUE nie można wywodzić tezy, zgodnie z którą powołania sędziowskie czy orzeczenia nie istnieją (nie wywołały skutków prawnych)” – napisano. Dodano również, że „skutek tych wyroków jest inny, a ich wykonanie powinno polegać na stworzeniu podstaw ustawowych służących uregulowaniu statusu sędziów powołanych od 2018 r., a także umożliwiających w szczególnych okolicznościach wzruszenie wyroku w stosownej procedurze”.
Rzecznik ws. sędziów: Marcin Wiącek uznał również, że „nie ulega wątpliwości, że pozbawione podstaw jest przyjmowanie założenia, iż osoby powołane na stanowiska sędziowskie od 2018 r. nie są sędziami, a wydawane przez nich orzeczenia są orzeczeniami nieistniejącymi”.
Oczekiwanie na ruch Tuska: RPO zwrócił się do Donalda Tuska o ustosunkowanie się do opinii Komisji Weneckiej. Zwrócono też uwagę, aby premier uwzględnił jej zalecenia „w pracach nad reformą porządkującą status sędziów powołanych w latach 2018-2024 i wydanych przez nich orzeczeń”.
Źródło: gazeta.pl