Specjalny list RPO do Tuska ws. reformy sądownictwa. Wiącek zażądał reakcji premiera

Fot. Cezary Aszkielowicz / Agencja Wyborcza.pl/Fot. Bartosz Bańka / Agencja Wyborcza.pl

„Nie ulega wątpliwości, że pozbawione podstaw jest przyjmowanie założenia, iż osoby powołane na stanowiska sędziowskie od 2018 r. nie są sędziami” – uznał Marcin Wiącek. Zwrócił się też do Donalda Tuska w sprawie opinii Komisji Weneckiej.

O co chodzi: Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek skierował pismo do premiera Donalda Tuska, w którym zalecił politykowi, aby w reformie sądownictwa wziął pod uwagę opinię Komisji Weneckiej. 14 października zarówno ona, jak i Dyrektoriat Generalny ds. Praw Człowieka Rady Europy wydały opinię nt. europejskich standardów regulujących status sędziego.

Stanowisko Rzecznika: „Z opinii Komisji Weneckiej wynika w szczególności – co jest zbieżne ze stanowiskiem RPO – że z wyroków ETPC i TSUE nie można wywodzić tezy, zgodnie z którą powołania sędziowskie czy orzeczenia nie istnieją (nie wywołały skutków prawnych)” – napisano. Dodano również, że „skutek tych wyroków jest inny, a ich wykonanie powinno polegać na stworzeniu podstaw ustawowych służących uregulowaniu statusu sędziów powołanych od 2018 r., a także umożliwiających w szczególnych okolicznościach wzruszenie wyroku w stosownej procedurze”.

Rzecznik ws. sędziów: Marcin Wiącek uznał również, że „nie ulega wątpliwości, że pozbawione podstaw jest przyjmowanie założenia, iż osoby powołane na stanowiska sędziowskie od 2018 r. nie są sędziami, a wydawane przez nich orzeczenia są orzeczeniami nieistniejącymi”. 

Oczekiwanie na ruch Tuska: RPO zwrócił się do Donalda Tuska o ustosunkowanie się do opinii Komisji Weneckiej. Zwrócono też uwagę, aby premier uwzględnił jej zalecenia „w pracach nad reformą porządkującą status sędziów powołanych w latach 2018-2024 i wydanych przez nich orzeczeń”.

Źródło: gazeta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com